A napokban Bukarestben információs szemináriumra került sor, amelynek témája Az Európai Unió és a sport. Nos, e szeminárium anyagából tallózunk azzal a céllal, hogy szűkebb pátriánk sportéletéért felelÅ‘s fórumaink, vezetÅ‘ink példát merÃthessenek, okulhassanak. Kezdjük mindjárt a sport fontosságával, jelentÅ‘ségével Európában.
,,A sport elsÅ‘sorban széles körű társadalmi-gazdasági hatásai miatt bÃr különös jelentÅ‘séggel, hiszen kiváló eszköz számos össztársadalmi cél eléréséhez. A társadalom egyes fontos területeivel a sport a következÅ‘ pontokon keresztül képes kapcsolódni: 1. A társadalom egészségi állapota, 2. A társadalom kis közösségeinek (család és helyi közösségek stb.) erÅ‘sÃtése, 3. Az állam gazdasági aktivitása és a versenyképesség növelése, 4. A nemzeti önértékelés, 5. A társadalmi esélyegyenlÅ‘ség, 6. Gazdasági hatás... A sportra fordÃtott összkiadások összege az egyes tagállamokban a bruttó nemzeti termék 0,5 és 3,5 százaléka között mozog. Talán a legjelentÅ‘sebb EU-sporttámogatás az európai strukturális alapokból érkezett a 2004-es Athéni Olimpiai Játékok infrastruktúrájának kialakÃtásához, amelyhez az EU 1,4 billió (!) euró összeggel járult hozzá".... Hol tartunk ma?
,, A 2007. júniusi Európa Tanács megbÃzást adott a kormányközi konferenciának, hogy irányozzon elÅ‘ egy, a szerzÅ‘désbe beépÃtendÅ‘, sportról szóló rendelkezést. Felkérésre jött létre ez a stratégiai dokumentum a sportról, amely a szervezett sportvilággal történÅ‘ hosszú konzultációs folyamat eredménye. A Fehér Könyv célkitűzése, hogy egyéb uniós politikák vegyék figyelembe, azaz támogassák a sportot. Az EU a sporttal kapcsolatos kérdésekkel átfogó módon foglalkozik, mivel a sport fontos társadalmi szerepet tölt be, ami kiegészÃti a sportban és a gazdaságban betöltött szerepét, és a sport jelentÅ‘sen hozzájárul a társadalom jólétéhez. A Fehér Könyv deklarált célja:
— a közegészség fejlesztése a fizikai aktivitás által
— összefogás a dopping elleni küzdelemben
— a sport szerepének erÅ‘sÃtése az oktatásban és a képzésben
— az önkéntesség és az aktÃv polgárság ösztönzése a sporton keresztül
— a sportban rejlő lehetőségek kihasználása a társadalmi integráció és esélyegyenlőség érdekében
— a rasszizmus és az erÅ‘szak megelÅ‘zése, illetve az ellenük folyó küzdelem erÅ‘sÃtése
— a fenntartható fejlődés támogatása
— a sport köztámogatásának biztosabb megalapozása
— a szabad mozgás és a nemzetiség biztosÃtása, erÅ‘sÃtése.
Nos, adott a kiindulópont a mi kis sportpolitikánk átformálásához, kialakÃtásához. Csak alkalmazni kell a mi szerény adottságainkhoz. Ami motiváló erÅ‘ lehet — kell hogy legyen —, az a tagadhatatlan tény, hogy társadalmunk tagjai szeretik, igénylik a sportot. Csak kapcsolatba kell lépni velük, csak meg kell ismerni közelebbrÅ‘l óhajukat, elvárásukat, és utána lépni, csak össze kell hangolni a hagyományokat az új irányzatok, a fiatal generáció igényeivel. Az elsÅ‘ lépés pedig az kell legyen, hogy nagyon meggyengült sportéletünk ,,bábái" vetkÅ‘zzék le nagyképüségüket, üljenek közös asztalhoz, szerényen, de céltudatosan és elkötelezetten egyeztessék a nagy közösség elvárása szabta célt, s e cél érdekében fentartások nélkül dolgozzanak. Különben tényleg meghal a beteg gyermek — a sportmozgalmunk.
(nagymohai)