Változnak az állattenyésztési támogatások

2007. szeptember 18., kedd, Gazdakör

Év végére a szakminisztérium meghatározta a támogatások országos összegeit, és bizonyos változásokat is eszközöltek. A szarvasmarháknál a törzskönyvvezetésre egyedenként 7,5 lejt fizetnek.

A szakminisztérium és az országos nemesítési ügynökség szeretné a szarvasmarháknál is újraindítani a törzskönyvezést, amelynek alapja, természetesen, a tejkontroll. A megyei egyesület vezetősége nemrég a fővárosban vett részt a törzskönyvezés újraindításával kapcsolatos gyűlésen. A nehézség abban áll, hogy uniós törvény szerint ezt a szolgáltatást csak magáncégek vagy egyesületek végezhetik, vagyis állami támogatást az érvényes rendeletek szerint csak ezen szervezetek kaphatnak. Egyelőre két egyesület, a nemrég Kolozsváron alakult Szarvasmarhatartók Országos Szövetsége és a 90-es évek elején alakult Szarvasmarha-tenyésztők Országos Egyesü­lete pályázik a szolgáltatás bérlésére. Egyébként a két országosnak titulált szervezet között nincs egyetértés, mindenik kizárólagosságot szeretne képviselet tekintetében. A Kovászna megyei egyesület és a már jó ideje az Erdélyi Föderációhoz csatlakozott hét megye hosszas és nehézkes tárgyalások után az országos szövetséghez zárkózott fel, hiszen a mostani törvények és rendeletek szerint a támogatások, pályázatok alapfeltétele, hogy a megyei egyesület valamely országos szintű és a szakminisztérium által elismert szövetségnek legyen tagja. A tejkontroll szintjén sem oldódtak meg országszinten a problémák, jó néhány megyében meg sem tartották még a versenytárgyalást a szolgáltatás bérlésére, másutt pedig a nyertes cégek, egyesületek felmondták a szerződéseket. Há­romszéken, mint ismeretes, a tejkontrollt a Covalact végzi. A rendelet értelmében állami támogatásban részesül a törzskönyvvezetés a juhoknál és kecskéknél is, ugyanígy ezeknél a tejkontroll, a gyapjú- és hústermelés ellenőrzése. A kormányhatározatban megmaradt a nagyobb, 30 fejősnél több állatot tartó gazdaságok támogatása a fagyasztott ondó tárolására használt konténerek vásárlására, ez esetben a támogatás 3500 lej. A feltétel csak annyi, hogy a konténer űrtartalma legyen 20 literesnél nagyobb, és biztosítson legalább 90 napos eltarthatóságot. Ez a típusú támogatás majdnem teljes egészében lefedi egy ilyen konténer vásárlási árát. A sertések esetében a minőség függvényében vágási prémiumot lehet igényelni, a támogatás az E minőségi osztálynál 120 lej hasított testenként, az U osztálynál pedig 100 lej. A szarvasmarhák vágóhídi értékesítésére 100 lejes darabonkénti vágási prémium jár. Államilag támogatják továbbra is a tenyésztelepekről származó fiatal kocák vásárlását darabonként 150 lejjel, valamint literenkénti 0,3 lej prémium jár az extra minőségű tejre (100 000-nél alacsonyabb összcsíraszám és kevesebb, mint 400 000 szomatikus sejt). A méhészek támogatást igényelhetnek gyógyszervásárlásra, ez 6 lej családonként, valamint a hazai fajták méhanyáit vásárolhatják meg darabonként 15 lejes támogatással.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2007-09-18: Gazdakör - Incze Péter:

Vizsgaidőszak (Gazdaképzés)

A napokban zajlanak a mezőgazdasági szaktanácsadók által szervezett gazdaképző tanfolyamok záróvizsgái. Ebben az évben 420 magántermelő vett részt 3—6 hónapos felkészítőkön. A legkeresettebb az általános mezőgazdászképzés volt, amely a növénytermesztőknek és az állattenyésztőknek is biztosítja a megfelelő felkészülést és ugyanakkor a szakmai bizonyítványt.
2007-09-18: Gazdakör - Bíró Zoltán:

Energiafűz

Elképzelhető, hogy a jövőben a székely parasztgazda nem pityókát vagy búzát termel, ha esze van, hanem energiafüzet.