Ökoturizmus bálnafigyeléssel

2010. július 10., szombat, Gazdaság

Több mint 2,1 milliárd dollár bevétel származott tavaly a bálnafigyelésre épülő ökoturizmusból, amely évente tízszázalékos növekedés elé nézhet. A legújabb eredmények ismét feleleveníthetik azt a vitát: vajon a tengeri emlősök élve vagy halva érnek-e többet.

A Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság legutóbbi ülésén ötéves stratégiai tervet fogadott el, amelynek célja a bálnalesek gazdasági előnyeinek és ökológiai kockázatainak feltérképezése. Tavaly mintegy 13 millió ökoturista fizetett azért, hogy természetes élőhelyén csodálhassa meg a tenger óriásait. A bálnalesek világszerte 13 000 embernek biztosítottak munkahelyet és megélhetést a part menti területeken. ,,Mindez azt bizonyítja, anélkül is komoly bevételeink származhatnak a bálnákból, hogy megölnénk őket" — mondta Rashid Sumaila, a tanulmány társszerzője, a Brit Columbia Egyetem kutatója. A Marine Policy szakfolyóiratban megjelent beszámoló szerint az elmúlt két évtized során folyamatosan növekedett a bálnaturizmus népszerűsége, amely a jövőben több mint 400 millió dolláros bevételt és 5700 új munkahelyet jelenthetne évente. ,,Mivel nincsenek megfelelő számítási módszereink, ezért ezek az adatok csak becsült eredményeknek számítanak. A valódi adatok valószínűleg sokkal kedvezőbbek lennének" — magyarázta Sumaila.

Az ökoturizmus fejlődéséből származó bevételeknek legalább fele a fejlődő országok part menti közösségeinek jelentene számottevő hasznot, elsősorban a karib-tengeri szigeteken, Latin-Amerikában és Afrikában, ahol a halászat már amúgy is hanyatlásnak indult. ,,A bálnamegfigyelő túrákat a helyi halászok szervezhetnék, mert jól ismerik a területet, ráadásul kevés anyagi befektetéssel is elkezdhető ez a tevékenység" — írja a tanulmány.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 507
szavazógép
2010-07-10: Gazdaság - :

Huang rosszul helyezkedett (Agyonnyomta birodalma Kína egyik leggazdagabb emberét)

Gazdasági bűntettek egész sora miatt kerül börtönbe Huang Guangju, Kína egyik leggazdagabb embere. A vád szerint megkent hivatalnokokat és rendőröket, csalt részvényekkel, trükközött megtakarításaival. Vesztét az okozhatta, hogy nem ápolta elég óvatosan kapcsolatait, és túl szemtelenül ügyeskedett.
2010-07-10: Gazdaság - :

Meddig lesz rekorder a svájci frank?

Szomorú hetek állnak a frankhitelesek mögött, gyakorlatilag valamennyi devizával szemben éves csúcsra emelkedett a svájci frank árfolyama, az euróval szemben pedig egyenesen történelmi rekordot döntött azzal, hogy már 1,35 franknál olcsóbban is lehetett eurót kapni.