A közösségi rendőrség egyetlen működőképes kocsija
Megjelent a helyi rendőrségről szóló jogszabály, jövő év január 1-jén lép életbe, s többlethatáskörökkel látja el a közösségi rendőrséget.
Ám még mindig nagyon távoli attól, hogy az önkormányzat fennhatósága alatt álljon a helyi közösség kiszolgálása, hisz a román állami rendőrség teljes felépítésében megmarad, s nincs alárendelve a helyhatóságnak. Az új jogszabály teremtette lehetőségekről és hiányokról Hadnagy Istvánt, a sepsiszentgyörgyi közösségi rendőrség igazgatóját kérdeztük.
A szabályozás, habár nem az igazi, mindenképpen előrelépést jelent a helyi rendőrség működésében. Új feladatkörökkel látja el az eddigi közösségi rendőrséget: közlekedésrendészet terén, környezetvédelmi, építkezésfelügyeleti jogkörük lesz, valamint bizonyos kereskedelem-ellenőrzési hatáskörük is.
Érdeklődésünkre, hogy ütközik-e az állami rendőrség, környezetvédelmi, építkezési felügyelőség hatáskörével, Hadnagy István kifejtette, bizonyos átfedések tapasztalhatóak, de ezek kismértékűek, általánosságban véve inkább kiegészítik azok munkáját. Például közlekedésrendészetben a statikus kihágások, mint a lakosságot bosszantó szabálytalan megállás, parkolás büntetése lesz a feladatuk. Eddig csak a díjköteles parkolókban nem fizetőket volt joguk megbírságolni. A többi feladatkört, mint környezetvédelem vagy urbanisztikai ellenőrzés, a városházától veszik át, valószínűleg személyzettel együtt. A törvényben helyi jellegű, általános ellenőrző szervként képzelték el a helyi rendőrséget. Fő feladatuk az önkormányzat által a közrend szabályozására hozott határozatok betartatása marad.
A helyi rendőrség munkatársai köztisztviselőkként alkalmazott helyi rendőrök és őrzést végző szerződéses alkalmazottak. Szabálysértést kimondottan köztisztviselők állapíthatnak meg. Szakosodniuk kell, mert sokrétű feladatkört látnak el ezentúl, közrendfenntartással, közlekedésrendészettel, kereskedelemmel, környezetvédelemmel, építkezésfelügyelettel foglalkoznak. A mostani közösségi rendőrség létszáma 49, a törvény értelmében ezer lakosra egy helyi rendőr jár, akkor a 62-ig még lenne hely, de jelenleg zárolták az állásokat. Remélik, jövő évtől feloldják a tiltást. A közlekedésrendészeket az állami rendőrség szakemberei tanítják be. Tulajdonképpen munkahelyi képzésről lesz szó. Kérdésünkre, hogy mi a különbség az állami és a helyi rendőr között, az igazgató elmondta, az állami rendőrnek a rendőrségi statútum szerint különleges jogállása van, a helyi rendőr meg köztisztviselő. Fizetésben hatalmas a különbség, a helyi rendőr hátrányára.
Mi kellene ahhoz, hogy igazi helyi rendőrségről beszélhessünk? — tettük fel a kérdést. Az, hogy az állami rendőrség bűnüldözéssel foglalkozzék, a helyi gondokat a helyi rendőrség oldja meg, kezelje. De ahhoz a román rendőrséget kellene átszervezni, amire a közeljövőben nem lát hajlandóságot az igazgató.