Elfogadta a képviselőház az ANI-törvényt

2010. augusztus 17., kedd, Közélet

A képviselőház tegnap elfogadta az Országos Feddhetetlenségi Ügynökségre (ANI) vonatkozó törvényt. A honatyák 204 „igen", két „nem" szavazattal és két tartózkodással engedték útjára a jogszabályt. A Szociáldemokrata Párt (SZDP) képviselői nélkül fogadták el a törvényt, akik a szavazás pillanatában elhagyták a termet.

A korrupció visszaszorítását célzó jogszabályt korábban kétszer is alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította az alkotmánybíróság, ezért szorult módosításra. A tavaszi ülésszak végén a parlament felsőháza korlátozta az ügynökség vizsgálódási hatáskörét, ezért az Európai Bizottság élesen bírálta a jogszabályt a romániai igazságszolgáltatásról készített júliusi jelentésében.

A „feljavított" törvény ismét előírja a köztisztségviselők vagyoni helyzetét vizsgáló, bírákból és ügyészekből álló bizottságok megalakítását a táblabíróságokon. A közméltóságoknak továbbra is csak egy vagyonnyilatkozatot kell kitölteniük, ám személyi adataik — például a lakcím — nem kerülhetnek nyilvánosságra. Visszakerült az előírás, hogy az ANI ellenőrei a tisztségviselő mandátumának lejárta után három évig vizsgálódhatnak vagyona ügyében; a szenátusban elfogadott változat csupán egy évet szabott meg erre. Új elem a törvényben, hogy ezentúl a szakszervezeti vezetők és a Társadalmi és Szociális Tanács (CES) tagjai is bekerülnének a vagyonvizsgálatnak alávetendő közméltóságok közé.

Marian Săniuţă SZDP-s képviselő szerint az ANI-törvény tervezete régi, hiányos és alkotmányellenes, kiemelve, hogy az ügynökség felhasználható politikai harcokban.

A DLP képviselője, Daniel Buda, a jogi bizottság elnöke elutasította az ANI-törvényről összeállított jelentésre vonatkozó SZDP-s bírálatokat, és hangsúlyozta: a parlamentnek kötelessége ezt a törvényt összhangba hozni az alkotmánybíróság döntésével.

A törvény elfogadása után Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter kijelentette: minden erőfeszítésre készek annak érdekében, hogy megértessék a szenátorokkal az ANI-törvény lényegét és fontosságát, illetve elfogadásának tétjét. Mint ismeretes, a törvényt a szenátusnak is el kell még fogadnia.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2010-08-17: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

Marosfői siralomfal

Újra kidühönghették és kipanaszkodhatták magukat a hét végi összromán nyári egyetemen a többségi nacionalisták. Marosfőn így szokás ez már évek óta augusztus közepe tájt.
2010-08-17: Közélet - :

Elbocsátás az önkormányzatoknál

Hétfőn lejárt a határidő, a helyi és megyei tanácsoknak eddig kellett véglegesíteniük új szerkezeti felépítésüket, közölniük, hol, hány alkalmazottjuk marad, miután végrehajtották az elbocsátásokat a kormány utasításai alapján.