A zsarolástól sem riadt vissza Antal Árpád polgármester, hogy rávegye a sepsiszentgyörgyi tanácsot, szavazzák meg a helyi lapokkal kötendő társulási szerződést, és a városháza feltételei szerint adják bérbe az újságosbódék területeit. Leszögezte, ha a testület elutasítja a kidolgozott szerződéstípust, nem töltik tovább az időt, hétfőn meghirdetik a nyílt versenytárgyalást, és ,,győzzön a piac". Nem rejtette véka alá, tudatában van, az erős bukaresti, konstancai cégek sokkal nagyobb eséllyel szállnak versenybe a helyekért, mint a kis, helyi vállalkozások.
A városháza ajánlata
Több mint egyórás vitát váltottak ki az újságárusító bódék bérbeadásáról szóló szerződések. A polgármester elképzelése szerint a tanács társulási szerződést kötne a helyi lapkiadó, terjesztő cégekkel, és a területbérleti díj fejében ezek ingyen közölnék a megadott értékben a városháza reklámjait. Saját, húsz éve működő terjesztőhálózata csak a Háromszéknek van, a Székely Hírmondóé most alakulgat, az Observatorul de Covasna a volt Rodipet utódcégével, a brassói demokrata liberális fennhatóságú Prescommal társul. E három céggel kívánt szerződést kötni a városháza, az üres telkek négyzetméterét hat euróért adta volna bérbe, s a majdani újságárusító bódékat, az egységesen elkészült tervek szerint, a cégek építették volna fel egyenként 5000 euróért. Időközben azonban a Mesagerul de Covasna is ,,szerzett" egy terjeszkedni óhajtó bukaresti lapforgalmazó céget, s jelezték, ők is bódékat kívánnak Sepsiszentgyörgyön. A vita tehát azzal kezdődött, minden ,,gyermekét" egyformán támogatja-e a város, lehetőséget ad-e a Mesagerulnak is újságosbódé helyének bérlésére. A polgármester ígérte, igen, a következő hónapban ezt is napirendre tűzik.
Érdek és lokálpatriotizmus
Antal Árpád egyébként kiemelte, tisztességesnek tartja a városháza ajánlatát, itt nem arról van szó, hogy valakinek fizetnie kellene a városnak, hanem éppen arról, hogy a városnak kelljen kevesebbet fizetnie sajtóhirdetéseiért. A polgármester hol 300 millió régi lejt, hol egymilliárdot emlegetett éves reklámköltségként, s a lokálpatriotizmust, a helyi cégek támogatását hozta fel érvként, elmondta azt is, mennyi gondot okoznak a máshonnan érkező cégek, s több ízben a Rodipetet emlegette, amelynek bevallottan utódcégét az Observatorul lap köntösébe bújtatva kívánja most helyhez juttatni. Berecki Kinga szerint a tanács erkölcstelen konkurenciát teremt, vagy mindenkivel köt szerződést, vagy senkivel, felmerülhet a politikai befolyásolás szándéka is, a polgármester saját népszerűsítésére fordíthatja az így rendelkezésére álló reklámfelületet. Kovács István arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelentkezők közül csak a Háromszék valóban helyi cég, és ráirányította a figyelmet a politikai összefonódásokra, a Prescom a DLP-hez, a Székely Hírmondó pedig az RMDSZ-es megyeitanács-elnökhöz áll közel. Kiemelte: a Háromszéknek érvényes szerződése volt a bódékra (a 2010-es bérleti díjat előre kifizette év végéig — szerk. megj.), a gazdasági bizottság a szerződés meghoszszabbítását javasolta, a polgármester azonban nem volt hajlandó erre. Az MPP-s politikus kérte, a város hosszabbítsa meg a szerződést a Háromszékkel, és tekintsenek el a mostani szerződéstervezetektől. Kiemelte, ez lenne a valódi lokálpatriotizmus, ha azt a céget támogatná a tanács, amely valóban helyi, és húsz éve bizonyítottan lapterjesztéssel foglalkozik. Antal Árpád erre a felvetésre érdemben nem válaszolt, a Rodipet egykori adósságát emlegette, és arra hivatkozott, céljuk, hogy urbanisztikai szempontból rendezzék az ügyet, a város pénzt takarítson meg, és kiszámítható, megbízható partnerekkel működjék együtt a jövőben. Megismételte fenyegetését: ha javaslata nem nyeri el a tanács kétharmadának támogatását, szabad a pálya, a jövő heti liciten az pályázik, aki akar.
Voks és bukás
Ezt követően a tanácsülés összevisszasága fokozódott, Rodica Pârvan és Valeriu Şerban újra és újra visszatért a Mesagerul ügyére, szerették volna, ha szót kap a lap képviselője, s garanciát nyernek, egy hónap múlva ők is kapnak helyeket. Erről azonban nem szavazott a testület, és Kovács István javaslatáról sem, hogy hosszabbítsák meg a Háromszék lapterjesztőjének szerződését. A három határozatnak kétharmados többségre lett volna szüksége, legalább 14 igen szavazatra, de végül feleannyi voksot összesítettek, a polgáriak nemmel, a román tanácstagok nemmel és tartózkodással viszonyultak a beterjesztéshez. Ha meghirdeti a nyilvános versenytárgyalást, Antal Árpád polgármester azt bizonyítja, üres szavak voltak, melyekkel jó szándékát és a helyi cégek támogatására irányuló erőfeszítéseit hangsúlyozta, tetteit sokkal inkább az erőfitogtatás, a bosszú, no meg politikai érdekek, összefonódások irányítják.