A csap már működik — stratégiai célt fog szolgálni
Hivatalosan ugyan még nem adták át, de a múlt hónaptól már üzemképes az Arad és a Szeged közötti gázvezeték — írta csütörtöki számában a Ziarul financiar bukaresti napilap. Ezzel Románia rákapcsolódhat a nyugat-európai hálózatra, némiképp függetlenítve magát az orosz földgáztól.
A gazdasági-pénzügyi újság szerint a romániai és a magyarországi gázhálózatot összekötő, száz kilométer hosszú vezeték megépítéséről már több mint tíz éve tárgyaltak a felek. A Mol csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. és a medgyesi Transgaz 2008 nyarán kötött megállapodást a két ország nagy nyomású földgázszállító rendszereinek összekapcsolásáról.
A lap szerint az új vezetéket várhatóan szeptemberben adják át hivatalosan a hatóságok. Piaci forrásokra hivatkozva a lap úgy tudja, hogy már végeztek teszteket, és ezek eredménye azt mutatja, hogy a vezeték üzemképes. Az újság szerint a magyar vállalat is megerősítette ezt az információt. A Petrom olaj- és gázvállalat az első társaság, amely már importál nyersanyagot a gázvezetéken keresztül — olvasható a Ziarul financiarban.
A vezeték magyarországi, Algyő—Csanádpalota közötti szakasza kilencmilliárd forintba került, amit az FGSZ anyavállalata, a Mol Nyrt. finanszírozott. A vezeték éves kapacitása 1,75 milliárd köbméter.
Az FGSZ az MTI-vel közölte, a tesztüzem, ami gyakorlatilag normál napi működtetést jelent, sikeres, így szeptember közepén várhatóan hivatalosan is üzembe helyezik a vezetéket.
A vezeték egyelőre csak Romániába szállít gázt, de a későbbiekben kétirányúvá tehető. Ennek azonban egyelőre nincs kitűzött időpontja.
A vezetéken több vállalat is kötött le kapacitást, például az E.On, illetve az osztrák energiaszolgáltatók, így az OMV 50 százalékos tulajdonában lévő EconGas. (MTI—i.)