A kisinyovi jobboldali liberális-demokrata pártszövetség súlyos vereségeként értékelik a politikai elemzők a vasárnap Moldovában megtartott, de érvénytelennek bizonyult népszavazást arról, hogy a volt szovjet tagköztársaságban az eddigiektől eltérően a szavazópolgárok közvetlenül válasszák-e meg az ország elnökét.
Az előrejelzések a jobboldali pártszövetség elsöprő győzelmét jósolták, ehelyett a kommunisták bojkottfelhívása kerekedett felül, és a meglehetősen alacsonyra szállított 33,33 százalékos érvényességi küszöb sem volt elég ahhoz, hogy elegendő számú választópolgárt csalogassanak az urnákhoz. A választók tömegesen maradtak távol a szavazástól, és a 29,05 százalékos részvételi arány végül is kevésnek bizonyult ahhoz, hogy az Európa felé közeledni óhajtó jobboldali szövetség keresztülvigye akaratát, és kivegye a törvényhozás kezéből az elnökválasztás jogát, azt a népre ruházva át. Az alacsony részvételi arány miatti érvénytelenség annál is fájóbb lehet a jobboldal számára, mert az urnák elé járultak túlnyomó többsége, 87,8 százaléka a közvetlen elnökválasztás mellett tette le a voksát.
A választási fiaskót kommentáló Zurab Todua moszkvai politológus szerint a jobboldali szövetség minden lehetőt megtett annak érdekében, hogy biztosítsa sikerét. Leszállították az érvényességi küszöböt, egyszerűsítették a választási folyamatot, növelték a külföldön lévő választókörzetek számát, de mindhiába. A moldovaiak többsége a kommunisták bojkottra szóló felhívására hallgattak, és nem mentek el szavazni — mondta a moszkvai vallási és politikai intézet tudományos munkatársa a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek adott helyzetértékelésében.
A jobboldali szövetség hatalmon maradási kísérlete megbukott az orosz politológus szerint. ,,Pánik uralkodott el körükben, hiszen hatalmas adminisztratív és anyagi eszközöket fektettek be, egész Moldovát telehintették szavazásra buzdító plakátokkal. A nép viszont érettségről tett tanúbizonyságot, és megértette, hogy a liberális-demokrata pártszövetség az országot függetlenségének elveszítéséhez vezeti" — nyilatkozta a moszkvai politológus.
Igor Boltsan moldovai politológus úgy látja: a referendum iránti érdektelenség azt mutatja, hogy az ország lakossága kevésbé bízik az európai integráció híveként ismert jobboldali pártszövetségben. Ugyanakkor tegnapi moldovai felmérések szerint az emberek vegyes érzelmekkel fogadták a referendum eredménytelenségét.
A népszavazási kudarc okait boncolgató jobboldali pártszövetség vezetői azt is elismerik, hogy nem hangolták össze kellő mértékben mozgósító tevékenységüket. A jobboldali szövetségnek azért lett volna égető szüksége, hogy a referendumon a közvetlen elnökválasztás hívei diadalmaskodjanak, mert a parlamentben nincs meg a szükséges — háromötödös — többsége, amely elegendő lenne az államfő megválasztásához.
Moldovában az előző elnök, a kommunista Vladimir Voronin mandátuma tavaly járt le, és azóta sem sikerült megválasztani a parlamentben az utódát, mert a mindenkori ellenzék távolmaradásával minden egyes választási kísérlet meghiúsult. Mihai Ghimpu, az államfői tisztet ideiglenesen ellátó házelnöknek így most nincs más lehetősége, mint hogy előre hozott parlamenti választásokat írjon ki a politikai válság felszámolása reményében, és Ghimpu tegnapi nyilatkozatában ezt kilátásba is helyezte.