A Fidesz elhatárolódik a hangfelvételtől
A Fidesz tegnap elhatárolódott a stop.hu portálon vasárnap megjelent hangfelvétel tartalmától, illetve szereplőitől. Az interneten fellelhető hanganyag tanúsága szerint Ágoston Tamás kónyi képviselőjelölt és Németh Marica kónyi polgármesterjelölt az Állami Számvevőszéket (ÁSZ) akarták felhasználni ellenfeleik lejáratásához, ennek érdekében pedig Gyopáros Alpár csornai országgyűlési képviselővel is felvették a kapcsolatot.
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke tegnap Budapesten tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Fidesz elutasítja ezt a magatartást, ,,szó sem lehet arról, hogy bárki (...) befolyásolja az Állami Számvevőszék vizsgálati menetrendjét". Hozzátette: a felvételen hallható személyeket nem a Fidesz, hanem a kormánypárttal választási együttműködésben álló Összefogás Kónyért nevű szervezet jelölte az önkormányzati választásra, pártja azonban a fentiek miatt hivatalosan is megtiltja a Fidesz nevének, illetve logójának felhasználását a szervezet számára. A nap folyamán Molnár Csaba, az MSZP Győr-Moson-Sopron megyei elnöke a hangfelvételt a harmadik Magyar Köztársaság húszéves történetében is páratlan ,,zsarolási kísérletnek" nevezte.
Elégtelennek tartják az ETA-tűzszünetet
Elégtelennek ítélte a spanyol belügyminiszter tegnap az ETA baszk szeparatista szervezet előző napi tűzszüneti bejelentését, és azt követelte, hogy a fegyveres szervezet teljesen és véglegesen mondjon le az erőszakról. ,,E közlemény nagyon messze van attól, amit a spanyol kormány követelt az ETA-tól és politikai szervezetétől, a Batasunától, vagyis a végleges és feltétel nélküli lemondást a fegyveres harcról" — hangsúlyozta Alfredo Pérez Rubalcaba.
Száznapos a magyar kormány
Látványos hibák és érdeksérelmet okozó döntések nélkül telt a kormány első száz napja Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet elemzője szerint. Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa úgy véli: a kabinet kedvező megítélésének elsődleges oka, hogy a kormányzás szimbolikus intézkedésekkel vette kezdetét. Abban, hogy a kormánypártok változatlan népszerűségében az ellenzék gyengesége is közrejátszik, a politológusok egyetértettek.
Magyar elsősök Szlovákiában
Közel 3700 gyerek kezdte meg az idén tanulmányait a szlovákiai magyar általános iskolák első osztályában — állítja a szlovákiai magyar pedagógusszövetség. ,,Ez a szám az év elején beíratott gyerekekre vonatkozik, de hogy közülük pontosan hányan ültek be az iskolapadokba, az csak szeptember 15-e körül derül ki az összesített adatokból" — nyilatkozta Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének irodavezetője. Az utóbbi években a falusi magyar iskolákban inkább csökken, a városiakban inkább nő az elsősök száma.
Németországban meghosszabbították az atomerőművek üzemidejét
A német ellenzék pártjai egybehangzóan bírálták hétfőn a kormány döntését, amellyel átlagosan 12 évvel meghosszabbította az országban működő 17 atomerőmű üzemelési idejét. A koalíciós pártok (CDU, CSU, FDP) vezetőinek és az illetékes minisztereknek vasárnap éjfélig tartó tanácskozásán eldőlt, hogy a régebbi reaktorok nyolc évvel működhetnek tovább annál a határidőnél, amelyet a Schröder-kormány és az üzemeltető konszernek (EON, RWE, EnBW, Vattenfall) között 2001-ben létrejött egyezmény előirányoz. A fiatalabb, 1980 után épült atomerőművek élettartamát 14 évvel hosszabbítja meg a kormány.
Rice nem engedte Washingtonba Busht
Az Egyesült Államok elleni 2001. szeptember 11-i terrortámadások után Condoleezza Rice akkori nemzetbiztonsági tanácsadó tartotta távol Washingtontól George W. Bush elnököt — derült ki abból az interjúból, amelyet Rice adott a brit Channel 4 tévécsatornának. Rice annak idején tömören és határozottan arra szólította fel az akkor éppen Floridában tartózkodó elnököt, hogy semmiképp se térjen vissza a fővárosba. ,,Az elnök nem lelkesedett az ötletért" — emlékezett vissza Rice. Felidézte: elmagyarázta Bushnak, senki sem tudja, mi történhet még, elképzelhető, hogy a terroristák a Fehér Házat is célba veszik.