Bortnyik György légi felvétele

2010. szeptember 8., szerda, Magazin

Bortnyik György, a Megyei Tükör egykori fotóriportere bocsátotta rendelkezésemre az alábbi légi felvételt, melyet 1979 tavaszán készített Sepsiszentgyörgy két, a Ceauşescu-diktatúra által lebontásra ítélt épületcsoportjáról.

A volt Gábor Áron (ma Mihai Viteazul) tér lakóházainak teljes felszámolásáról, a Béke (ma Konsza Samu) utca déli és a Kossuth Lajos utca elején lévő épületek megsemmisítéséről döntött a kommunista hatalom úgy, hogy egy családi házért és a hozzá tartozó telekért legtöbb 40 000 lejjel ,,kártalaníthatták" a tulajdonost. (Összehasonlításul: egy kombi Trabant ára 38 500 lej volt.)

A felvétel bal oldalán levő Gábor Áron tér átrendezését már megkezdték, a felvételen nem látható déli és nyugati oldal épületeit már lebontották. A képen látható fontosabb épületek azonosításával emlékeztetjük városunk idősebb lakóit az immár három évtizedes tarolásra, és felhívjuk a fiatalabb generáció figyelmét arra, hogy a Ceauşescu-féle épületrombolás fő célja a helyi jellegzetes városrészek megsemmisítése és helyébe minden esztétikai követelményt nélkülöző tömbházsorok emelése volt. A diktatúra következő — a forradalmi változás miatt szerencsére már ki nem vitelezhetett — lépése a polgármesteri hivatallal szembeni épületek, a Csíki és az Olt utca házainak eltüntetése lett volna.

A megszámozott épületek a következők: 1. Bazár (ma Gyárfás Jenő Képtár), 2. Megyei Tanács, 3. Fogolyán Kristóf háza (ma kormányhivatal), 4. dr. Kovásznai háza (lebontották), 5. Kozma-ház (lebontották), 6. Szabó-ház (lebontották), 7. Schmidt Richard háza (lebontották), 8. Kolcza Gábor háza (lebontották), 9. Benke-ház (lebontották), 10. Kolcza-ház (lebontották), 11. dr. Vajna háza (lebontották), 12—13. dr. Benedek Zoltán háza, 14. Kökössy-ház (ma Szabó Ágoston tulajdona), 15. a Székely Mikó Kollégium tanári háza, 16. Mátyás-ház (ma átépítve a Dani család tulajdona), 17. Csulak-ház (ma a Sárkány család tulajdona), 18. Deák-ház (a Sárkány család tulajdona), 19. Benedek-ház, 20. állami elemi iskola (ma Plugor Sándor Művészeti Líceum), 21. Fogolyán-szanatórium (ma már a jogos örökös, Nagy Áron tulajdona), 22. Pototzky-ház (lebontva), 23. Kupferstich-ház (lebontva), 24. Ütő András háza (e sorok írójának szülőháza — lebontva), 25. Elekes-ház (lebontva), 26. a Mikó-kollégium tanári háza (ma városi művelődési ház), 27. Kós állatorvos háza (ma 3szék Panzió), 28. Nagy Elek háza (lebontva), 29. Beör-palota, 30. az Ütő lányok háza (lebontva), 31. a dohánygyár bérháza (lebontva), 32. Gyárfás Árpád háza (lebontva), 33. Jakab Álmos háza (lebontva), 34. Bogdán Andor háza (lebontva), 35. Fogolyán Kristóf háza (lebontva), 36. Bogdán Flórián háza (ma az adventista egyházé), 37. városháza (ma Tamási Áron Színház).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2010-09-08: Közélet - Bokor Gábor:

Székely honfoglalástól tartanak az anyaországban

Nem verték nagydobra a hírt, mégis a közvélemény elé került a Szegeden augusztusban megrendezett I. Székely—Magyar Világtalálkozó alkalmával felállított székely kapuk körüli botrány.
2010-09-08: Magazin - Kisgyörgy Zoltán:

Dr. Csutak Csaba (Mementó)

Kilencven évvel ezelőtt, 1920-ban született Kolozsváron tősgyökeres háromszéki család sarjaként.