Băsescu: túl vagyunk a mélyponton
A válság mélypontján túl vagyunk — szögezte le tegnap este a közszolgálati televízió műsorában Traian Băsescu. Az államfő azonban hozzátette: az ország számára katasztrófa a nyugdíjalap hiánya, hiszen jövő évre is teljesíteni kell az államháztartási hiánycélt, a deficit fedezésére pedig kölcsönt kell felvenni. Megismételte korábban is hangoztatott kijelentését, miszerint Románia nem kérhet kölcsön a végtelenségig, hogy a pénzt a fogyasztásra fordítsa, ezért a szociális kiadásokat csökkenteni kell.
Boc elégedett az áfaemeléssel
Az általános forgalmi adó növelése utáni első hónapban az előző időszakhoz képest 25 százalékkal nagyobb bevétel folyt be az államkasszába ebből a forrásból — közölte a tegnapi kormányülésen Emil Boc. A miniszterelnök szerint ez lehet pozitív jel, de továbbra is prioritás az adók és illetékek megfelelő begyűjtése, valamint az adócsalás visszaszorítása.
Tiltakozásra készülnek az orvosok
A Sanitas szakszervezeti szövetség körülbelül 200 tagja ma délben sztrájkőrséget áll az egészségügyi minisztérium előtt, mivel elégedetlenek a bérek csökkentése és a decentralizációs folyamat során felmerült gondok miatt. Az érdekvédelmi szervezet országos tanácsa ma dönt a további tiltakozások ütemtervéről is. A szakszervezet tüntetéseket, szeptember 22-ére pedig felvonulást helyezett kilátásba Bukarestben, amelyre állításuk szerint 10 000 személyt várnak. A bércsökkentések miatt azt is jelezték: a szervezet 120 000 tagja bepereli az államot.
Vizitdíjrendszer jövőre
A vizitdíjrendszert 2011 januárjában vezetik be — jelentette be tegnap Cseke Attila egészségügyi miniszter. A szaktárca által kidolgozott, kórházakra vonatkozó országos stratégia 2011 első negyedévére írja elő vizitdíjrendszer bevezetését az egészségügyben. Ezt a kormány a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság képviselőivel folytatott tárgyalások során vállalta. A vizitdíj bevezetésére vonatkozó tervezetet az egészségügyi minisztérium vezetősége április végén terjesztette a kormány elé, de a pénzügyminisztérium képviselői kérték, hogy dolgozzanak ki új dokumentumot, mert számos rendelkezés túl nagy nyomást gyakorol a költségvetésre. A tárca által kidolgozott dokumentum értelmében a családorvosi konzultációért 5 lejt kell fizetni, a munkaidőn kívül házhoz érkező orvosi látogatás díja 15 lej lesz. A járóbeteg-rendelői szakorvosi vizsgálat 10 lejbe kerül. Az egyéni hozzájárulás az orvosi ellátás költségeihez nem haladhatja meg az évi 600 lejt. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt legtöbb 600 lejt kell fizetni az orvosi konzultációkért, kivizsgálásokért, kórházi ellátásért, efölött minden szolgáltatás ingyenes lesz.
Jöhet az egészségügyi kártya
Az országos nyomdavállalat bonyolítja le az egészségbiztosító pénztár nevében az egészségügyi kártyák beszerzését — az erről szóló döntést a kormány tegnapi ülésén hozták meg Cseke Attila javaslatára. A kormányhatározat szerint az egészségügyi kártyát különleges biztonsági feltételeknek megfelelően kell előállítani, ezért hamisítás-védett nyomtatása, alapadatokkal való feltöltése és elosztása az országos nyomdavállalaton keresztül történik. Az egészségügyi miniszter szerint a biztosítási kártya bevezetése a rendszer informatizálásának legfontosabb lépése. "Csökken a bürokrácia, mert nem kell különféle papírokért kilincselni a biztosított-státus igazolásához. Az intézkedés ugyanakkor lehetővé teszi a költségek hatékonyabb ellenőrzését, hiszen újabb eszközt teremt az orvosi szolgáltatások nyilvántartására, jelentésére és ellenőrzésére" — indokolta az intézkedést a tárcavezető. Az egészségügyi minisztérium tegnapi közleménye szerint Cseke azért is fontosnak tartja a kártyát, mert az lehetőséget biztosít az orvosok számára a beteg kórtörténeti adataihoz való hozzáférésre. Az egészségügyi kártyát jövő év elején vezetik be.
Elutasított indítvány
A képviselőház plénuma tegnap 137 szavazattal 107 ellenében elutasította a Szociáldemokrata Párt A gazdákat megfojtják az importok és csődbe viszi a Boc-kormány agrár-politikája című egyszerű indítványát. A vitának amúgy nem volt nagy tétje, mivel az ellenzékiek eredetileg Mihail Dumitrut szerették volna elszámoltatni, a kormányátalakítás után azonban Valeriu Tabără került a tárca élére.