Nem látják szívesen a politikusokat
Az Országos Tanügyi Szövetség és a Spiru Haret Szakszervezet arra kéri tagjait, a szülőket és a pedagógusokat, hagyják figyelmen kívül a tanévnyitó ünnepségeken részt vevő politikusokat. A tegnap ligába tömörült két szövetség vezetői bejelentették: a következő hónapokban több tiltakozó megmozduláson is részt vesznek, tiltakoznak a tanügyi alkalmazottak béreinek csökkentése és az elbocsátások miatt.
A szakszervezetek október 5-én, a pedagógusok világnapján tüntetést szerveznek a Cotroceni-palotánál, beadványokat nyújtanak be az Európai Bizottsághoz, és részt vesznek a szeptember 29-i brüsszeli tüntetésen. Gheorghe Izvoranu, a Spiru Haret Szövetség elnöke szerint fontos a tanügyi föderációk ligája az ország, az oktatási rendszer és a tanügyi alkalmazottak katasztrofális helyzete miatt. A tömörülés, a tiltakozások összehangolása szerintük növeli a szakszervezetekbe vetett bizalmat, és erősebben tudnak fellépni érdekeikért.
Letartóztatták Sorin Ovidiu Vântut
Előzetes letartóztatásba helyezte csütörtök éjszaka a bukaresti bíróság Sorin Ovidiu Vântut. A Realitatea-Caţavencu sajtótröszt tulajdonosán kívül ugyancsak 29 napra őrizetbe vették sofőrjét, Alex Stoiant és a hozzá közel álló üzletembert, Octavian Ţurcant. Mint arról beszámoltunk, Vântut azzal vádolják, hogy segítette a tizenöt év szabadságvesztésre ítélt Nicolae Popa volt Gelsor-igazgató szökését, akit tavaly decemberben Indonéziában elfogták. A nyomozók szerint ezt követően Vântu — két letartóztatott munkatársának segítségével — jelentős pénzösszegeket utalt át Popának. Tegnap egyébként a közvádlók által összegyűjtött bizonyítékok egy része is nyilvánosságra került, például Vântu és Popa közötti telefonbeszélgetések, melyekből egyebek mellett kiderül, a volt Gelsor-igazgató 200 000 eurót kért az üzletembertől, aki erre rá is bólintott.
Kifogásolt megemlékezés Csíkszeredában
A második bécsi döntés, a magyar hadsereg bevonulásának 70. évfordulója alkalmából szervez megemlékezést ma Csíkszeredában a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom. A polgármesteri hivatal, a rendőrség és a csendőrség által engedélyezett megemlékező ünnepség ellen azonban kikelt Mircea Duşa szociáldemokrata képviselő, felszólítva egyúttal az állam illetékes intézményeit, lépjenek fel a rendezvény ellen. A kezdeményezés a helyi magyar politikai vezetők körében sem aratott nagy sikert. Ladányi László Zsolt prefektus szerint a rendezvény engedélyezett, a törvényesség betartása fontos, de a maga részéről nem ért egyet a szélsőséges megnyilvánulásokkal. Korodi Attila RMDSZ-es képviselő szerint nem is a történelmi esemény évfordulóján szervezett megemlékezés gerjeszthet vitát, hanem a szervezők. A magyar politikai elitnek azonban perifériára kell szorítania a szélsőséges szervezeteket — vélekedett. Szász Jenő MPP-elnök szerint sem kívánatos etnikumközi feszültségeket kelteni. "Nem oly módon kellene fellapoznunk a történelemkönyvet, hogy mások érzékenységét sértjük. Akik ezt teszik, valószínűleg tévednek. Az egyesült Európában együttműködésre vagyunk ítélve, közös jövőnkről kellene tárgyalnunk, megértést és támogatást kellene kapnunk a többség részéről a magyar közösség kollektív jogainak törvénybe foglalásáért" — fejtette ki.