Az SZDP óvást nyújt be
A szociáldemokraták megtámadják a nyugdíjtörvényt az alkotmánybíróságon — jelentette be Victor Ponta pártelnök, aki szerint egyúttal Roberta Anastase képviselőházi elnök ellen is panaszt tesznek, mert "nem az első eset, hogy a képviselőházban szavazási csalás történik" — tévéfelvételeken ugyanis jól látszik, hogy miközben 170 szavazatot jegyeztek be, alig 80-an voltak a teremben.
Háromnegyedes rendőrség
Szokásos tevékenységüknek csak 75 százalékát végzik el a rendőrök, mivel eddigi fizetésüknek csak 75 százalékát kapják: hétfőtől nem járőröznek, nem vesznek részt a kihallgatásokon, nem szabnak ki pénzbírságokat, nem irányítják a közúti forgalmat, és csak a 112-es sürgősségi hívásokra válaszolnak — jelentette ki Marian Gruia országos szakszervezeti elnök. A tagság egy része a tevékenység teljes beszüntetését javasolta, és sürgős találkozót kértek Emil Boc miniszterelnöktől, de választ még nem kaptak. Sztrájkolni nem fognak — ez tilos is —, de figyelmeztetni kívánják az országvezetést, hogy példátlan lázadással szembesülhet, ha továbbra is nyomást gyakorol. Tiltakozásukat a bírákéhoz és ügyészekéhez hasonlítják. Gruia szóvá tette, hogy a felettesek nem vállaltak szolidaritást a személyzet problémáival, és a rendőrség legfelsőbb vezetése nem lépett elő semmiféle elképzeléssel, stratégiával vagy cselekvési tervvel.
Nem lesz kényszerszabadság
Idén nem küldi fizetetlen szabadságra alkalmazottjait a kormány, a közszféra 25 százalékos bércsökkentése elegendő megtakarítás a személyzeti költségekből. A tavalyi év végén a kormány a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalások eredményeképpen tíznapos fizetetlen szabadságra kötelezte a közalkalmazottakat. A kényszerszabadságolások nyomán az állam 1,28 milliárd lejt takarított meg.
Vântu és Csibi szabad
Szabadlábra helyezte a bukaresti táblabíróság Sorin Ovidiu Vântut, sofőrjét, Alexandru Stoiant és Octavian Ţurcan moldovai üzletembert. Vântu és Ţurcan harminc napig nem hagyhatja el az ország területét, mert a bűnpártolás miatt indított bűnvádi vizsgálat folytatódik. Az ügyészség azzal gyanúsítja a három személyt, hogy segítséget nyújtott Nicolae Popának, akit távollétében tizenöt év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek a FNI 300 000 befektetőjének megkárosításáért. * A piteşti-i táblabíróság döntése értelmében ugyancsak tegnap helyezték szabadlábra Csibi István csíkszeredai üzletembert, aki ellen a korrupcióellenes ügyészség 2008 márciusában emelt vádat sikkasztásra és pénzmosásra való felbujtás miatt. Csibi a colibaşi-i büntetés-végrehajtási intézetből távozhat, az országból azonban nem. Ügyében tizenhét másik személyt is vádolnak.