Schmitt Pál New Yorkban
New Yorkba érkezett helyi idő szerint vasárnap este Schmitt Pál. A köztársasági elnök részt vesz többek között az ENSZ-közgyűlés ülésszakán, és a tervek szerint találkozik New Yorkban élő magyarokkal is. Az államfő elutazása előtt a Ferihegyi repülőtéren újságíróknak megerősítette: Magyarország megpályázza az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagságát. (A nem állandó tagokat az ENSZ közgyűlése választja; a 2012—2013-as periódusról 2011 őszén dönt a közgyűlés.) Schmitt Pál kifejtette: egyhetes útján részt vesz a millenniumi fejlesztési célokról rendezendő ENSZ-csúcstalálkozón és a világszervezet közgyűlésén. Ma beszédet mond a csúcstalálkozó plenáris ülésén, pénteken pedig felszólal a közgyűlés általános vitájában.
Veszélyben a béketárgyalás
Egyetlen nappal sem hajlandó tovább folytatni a béketárgyalásokat Mahmúd Abbász palesztin elnök, ha Izrael nem hosszabbítja meg a telepes lakások építésének tilalmát a megszállt palesztin területeken.
Iráné a jövő?
Az iráni elnök kijelentette, hogy Iráné a jövő, s arra ösztökélte az Egyesült Államokat, hogy ismerje el a perzsa állam jelentős szerepét a világban. Mahmúd Ahmadinezsád egyórás interjút adott az AP hírügynökségnek New Yorkban, ahova az ENSZ éves közgyűlésére érkezett. Az államfő ismét hangsúlyozta, hogy országa nem akar atomfegyverhez jutni, csak békés és atomfegyverektől mentes világra törekszik. Kitért ugyanakkor az elől a kérdés elől, hogy Teherán felújítja-e a tárgyalásokat vitatott nukleáris programjáról, s újfent azt hangoztatta, hogy a kormányára emiatt kirótt szankcióknak semmi hatásuk sem lesz.
Elnézést kért
Francois Fillon francia kormányfő telefonon elnézést kért luxemburgi kollegájától, amiért egy francia kormánypárti szenátor azt mondta: Luxemburgnak nem kellene léteznie. Viviane Redingnek, az Európai Bizottság luxemburgi állampolgárságú igazságügyi biztosának a romákkal szembeni francia fellépést bíráló kijelentésére reagálva Philippe Marini, a kormányzó jobbközép Népi Mozgalom Uniójának szenátora egy hét végi rádióinterjúban kijelentette: ,,jobb lett volna, ha 1867-ben III. Napóleon és Bismarck megbeszélése másképpen végződött volna, és Luxemburg ma nem létezne".
Sikerült a tálib akció
Kudarcba fulladtak a szombaton lezajlott afganisztáni parlamenti választások, melyek során többtucatnyian vesztették életüket — áll a tálibok által tegnap kiadott közleményben. Az Afganisztáni Iszlám Emirátus (a tálib felkelők így hívják mozgalmukat — szerk. megj.) harcosainak sikerült zátonyra futtatniuk a választásokat — olvasható a tálib parancsnokság közleményében. A tálibok állítása szerint szombaton 150 támadást intéztek a szavazóirodák ellen. Az afganisztáni parlamenti választások kapcsán a NATO parancsnoksága összesen 294 incidensről számolt be. A voksoláson négymillió afgán adta le szavazatát. Afganisztánban a tálibok hatalmának megdöntése után ez volt a negyedik választás — 2004-ben és 2009-ben elnök-, illetve 2005-ben és most parlamenti választást tartottak —, és a számítások szerint a szombaton megrendezett voksoláson volt a legalacsonyabb a részvételi arány.