Hogy ne látogassa Sepsiszentgyörgyöt az áradat

2010. szeptember 24., péntek, Nyílttér

Víz szükséges mindennek: embernek, állatnak, növénynek, hisz az élőlények 70—90 százaléka víz — idén azonban túl sok jutott belőle. Me­gyénk­ben a kiöntő patakok elég jól megmutatták, mi a következménye annak, hogy nincsenek medreink, és az egész átfolyás sem szakszerűen megtervezett, kivitelezett, karbantartott.

Az eredményeket ismerjük, főleg azok a családok, melyek saját bőrükön tapasztalták meg a víz erejét. Ne legyünk tanúi, áldozatai még egy ilyen évnek! A Háromszékből tudom, hogy lenne erre a célra pénz, akarat, következhet a kivitelezés — de nagyon szakszerűen kellene elvégezni, nem úgy, mint annak idején a vízügyi igazgatóság: sebtében összecsapta.
A patakok különböző mellék- és főágain, erdei gyűjtőmedencéiben létesítsünk földgátakat, ezeket gyepesítsük be, gyökeresítsük, és lássuk el zsilipkapukkal vagy megfelelő tolózárakkal. Ez anyagilag sem kerülne sokba, hiszen a természeti adottságok segítenek. A tározó három oldalát, a patakot terelő lejtőket megalkotta maga a természet, nekünk csak a negyediket kell kiviteleznünk, melynek segítségével felhőszakadáskor nagy mennyiségű csapadékot tudunk felfogni, tárolni, és nem engedni, hogy a hirtelen felduzzadt hozam kárt okozzon a településeken. Aztán csapadékmentes időben a zsilipkapuk vagy a tolózárak nyitásával jó körülmények között, szabályozható hozammal leengednénk a felgyülemlett vizet.
Még egyszer hangsúlyozom, hogy nagy előnyünk van az erdőn levő mély patakmedrekkel, völgyekkel. Példaként felhozható a csíkszépvízi földgát, ahol harminc éve tárolnak ivóvizet.
Továbbmenve: mielőtt a patak beér a házak közé, betonozott medrébe, megfelelő iszapfelfogó ülepítőt kell létesíteni, biztosítva ennek az időnkénti gépi takarítását — így nem kerül iszap, föld a városi, tiszta szakaszba. De még a város közti betonmedret is jó lenne — legalább bizonyos szakaszokon, ahol megvan a kellő esés — öntisztításra kialakítani. Itt is fontos volna hozzáférhető helyen iszapfogó ülepítőket beiktatni, amit gépesítve alacsony költségen lehet tisztítani.
A fentiek megvalósításával elérnénk, hogy nagy mederbővítésre, hidak átalakítására nem lenne szükség, csupán a meglévők kipucolására, kijavítására. Méréseket eszközölni, terveket készíteni természetesen kell — és a lakosságot ellenőrizni, hogy a mederbe ne kerüljön idegen anyag. Javaslataimat az itt élők segítségére szántam, nagyon régi helybeli vagyok.


Lőrincz István

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 7
szavazógép
2010-09-24: Nyílttér - :

Zászló a Tó bércén (Visszajelzés)

A szeptember 3-i Háromszékben Mit üzen a tündérvölgyi magaslati trikolór? címmel megjelent íráshoz szólnék hozzá. Kovásznán vannak románok, kitették a saját nemzeti zászlójukat. Hogy ez kinek tetszik, kinek nem, embere válogatja.
2010-09-24: Nyílttér - :

A baróti temetőről — halottak napja előtt

Részlet a Házsongárdi temetőből. Így tiszteljük őseink emlékét...
FORREITER ADALBERT FELVÉTELE
A baróti temető állapota már évek óta katasztrofális. Rövidítő utcának használják az Olasztelek irányába vagy onnan Barótra igyekvő gyalogosok, kerékpárosok, sőt, még motorosok is. Megtehetik zavartalanul, mert sok helyen hiányzik a kerítés. Őr nincs, a város felőli kapu éjjel-nappal tárva-nyitva, így még nyilvános szórakozóhelynek is használják.