Télen szekeret, nyáron szánt

2010. szeptember 29., szerda, Máról holnapra
Farcádi Botond

Valahogy úgy járt Románia is az európai uniós csatlakozással, mint a hatóságok az első hóval: várták, nem számított meglepetésnek, mégis felkészületlenül érte az országot. Talán ezzel magyarázható, hogy három évvel a történelmi esemény után Bukarest még mindig több pénzt fizet be a közös európai kasszába, mint amennyit a különféle programok révén képes lehívni.

És nem jobb a helyzet Háromszéken sem, sőt, hírlik, hozzánk képest a Hargita megyeiek jóval több uniós pályázatot nyújtottak be vissza nem térítendő támogatásokra, bizonyos kiírásokra tízszer annyian jelentkeztek, mint nálunk. Bár a szakértők szerint valamelyest javult a helyzet, több önkormányzat rájött, az apadó központi pénzforrásokat uniós alapok pótolhatják, a vállalkozók is kezdenek ráharapni a lehetőségekre, még mindig távol állunk attól, hogy beruházásokban, vállalkozásfejlesztésben, munkahelyteremtésben megmutatkozó konkrét eredményekről számolhassunk be, egyelőre csak dicsekvésre, politikai tőke kovácsolására alkalmas elbírálásokról, jobb esetben szerződés-aláírásokról szólnak a hírek.
A lemaradásnak számtalan oka lehet: a kezdeti félelem, a hozzá nem értés, a túlzott, hamis elvárások, a hatalmas bürokrácia, a mifelénk szokatlan, rendkívül precíz szabályozás, aztán a gazdasági válság teremtette új helyzet, amikor az önrész előteremtése bizonyul megoldhatatlan feladatnak, hiszen a bankok sem nyújtanak hitelt, a fogyasztás is visszaesett. A sor folytatható a gyatra tájékoztatással, a szakmai fórumok, a szervezett, közös fellépés, az életképes stratégia, hosszú távú tervek hiányával. A rossz kormányzati döntések ugyancsak keresztbe tesznek, hiszen a rengeteg adóval, a magánszférával szemben felhalmozott adósságaival a jelenlegi hatalom inkább gátolja a cégeket, mintsem támogatja azokat.
Mindezek ellenére továbbra is az európai pénzek jelentik jóformán az egyetlen esélyt a felzárkózásra. Csakhogy azt kellene tudatosítanunk, nem pottyan ölünkbe a támogatás, a pénzek lehívásához pedig valahogy úgy kellene eljárnunk, mint a jó gazda, ki télen a szekeret, nyáron a szánt készíti.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1260
szavazógép
2010-09-29: Közélet - Fekete Réka:

Négyszáz gólya a helyi egyetemen

Tavaly felavatott székháza újabb épületszárnyába költözik be a kolozsvári Babeş—Bolyai Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi tagozata, a hétfői tanévnyitón ez a hír örvendeztette meg leginkább a hallgatókat. A helyi felsőfokú oktatásban továbbra is három szakágazatban — közgazdaság, közigazgatás és környezettudományok — készítik fel a fiatalokat.
2010-09-29: Közélet - :

Az RMDSZ nem érdekelt a koalíció felbomlásában

Az RMDSZ nem a kormánykoalíció felbomlásában, hanem a kormányzati munka hatékonyságának növelésében érdekelt ― mondta tegnapi bukaresti sajtóértekezletén Markó Béla.