Kényszervégrehajtás egészségbiztosítási elmaradásért
A szenátus tegnap elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely szerint az Adó- és Pénzügyi Hivatal kényszervégrehajthat azoknál a magánszemélyeknél, akik nem törlesztik adott határidőn belül adósságaikat az egészségbiztosítási alapnak. Azok elmaradását, akiknek nincs jövedelmük, de kötelesek egészségügyi hozzájárulást fizetni, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár hajthatja be.
Megbírságolt szakszervezetisek
Bogdan Hossut és Toader Paraschivot, az Alfa Kartell vezetőit, Sebastian Oprescut, a Köztisztviselők Országos Szakszervezetének elnökét, valamint a szeptember 24-i törvénytelen tiltakozáskor a Cotroceni-palotában zajló tárgyalások másik hét résztvevőjét fejenként megbírságolták 10 000 lejjel. Marian Gruia, a Rendőrök és a Szerződéses Személyzet Országos Szakszervezetének elnöke elmondta, nem érti, miért csak azt a tíz szakszervezeti vezetőt bírságolták meg, akik részt vettek a megbeszélésen, mert nem is ők írták alá a fővárosi polgármesteri hivatallal a tiltakozás lebonyolítására vonatkozó megállapodást. A döntést megfellebbezik.
Növekvő bevételek
Az általános forgalmi adóból származó bevételek júliusban és augusztusban 31 százalékkal növekedtek 2009 hasonló időszakához képest, és elérték a 6,85 milliárd lejt — derül ki a pénzügyminisztérium által tegnap közzétett adatokból. Az első fél évről szóló adatok szerint az áfából származó bevételek 3,7 százalékkal estek vissza 2009 első hat hónapjához képest, a növekedés az áfa júliusi emelése óta kezdődött, az év első nyolc hónapjának végén az áfabevételek 23,92 milliárd lejre rúgtak, ez 4,5 százalékos növekedést jelent 2009 hasonló időszakához képest. A pénzügyminisztérium összesítéséből kiderül még, az első nyolc hónapban jelentősen, 11,7 százalékkal növekedtek a jövedéki adóból származó bevételek, ellenben a profitadóból származó bevételek két százalékkal csökkentek, a jövedelemadóból származó bevételek pedig 5,1 százalékkal estek vissza. Ami a kiadásokat illeti, beruházásokra a költségvetésből 9,17 milliárd lejt utaltak át, ez 23,3 százalékkal alacsonyabb a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Egy évvel később az eurózónához
Románia 2016-ban, egy évvel a kormány által megadott 2015. január 1-jei határidő után csatlakozhat az eurózónához — állítja Varujan Vosganian, a szenátus gazdasági bizottságának elnöke, volt pénzügyminiszter. A késedelem okát jelentheti szerinte, ha 2011-ben is folytatódik a recesszió, és nem csökkentik a költségvetési kiadásokat. Több hivatalosság, köztük Traiana Băsescu államfő és Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank kormányzója nyilatkozta azt az elmúlt időszakban, hogy késhet Románia eurózónához való csatlakozása, legtöbbjük kétéves késésről beszél, s arról, hogy ez idő alatt Románia folytathatná a szerkezeti reformokat, és élhetne a független monetáris politika nyújtotta előnyökkel.
Ártalmas a mesterséges gázár
A gáz árát mesterségesen tartják alacsonyan, nem versenyképes a villanyáram- és a gázpiac, s ezért a befektetők nem érdeklődnek a romániai beruházások iránt — nyilatkozta Frank Hajdinjak, az E.ON Románia vezérigazgatója. Hozzáfűzte, a gáz és az elektromos áram piacának versenyképességét felügyelő Országos Energiaszabályozó Hatóság politikailag nem független, döntéseit csak a szociális meggondolások befolyásolják. Véleménye szerint a két tervezett energetikai vállalat, az Electra és Hidroenergetica létrehozatalával fennáll a túlzott piackoncentráció kockázata.
Ioana Maria Vlas szabadulhat
Ioana Maria Vlas, a SOV Invest volt adminisztrátora, aki a FNI- és FNA-ügyek miatt tízéves börtönbüntetését tölti, kiszabadulhat, miután a ploieşti-i bíróság tegnap elfogadta fellebbezését a târgşori fegyház bizottságának ítélete ellen, mely úgy döntött, két hónappal halasztja feltételes szabadon bocsátási kérését. A bíróság döntése nem végleges, az ügyészség már megfellebbezte.