Választókerületet a külhoni magyaroknak
A Jobbik azt javasolja, a következő országgyűlési választáson a mandátumok több mint egytizedéről a határon túli magyarok döntsenek.
Szávay István országgyűlési képviselő tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: elképzelésük szerint 26 mandátum sorsáról határozhatnának a külföldön élő magyar állampolgárok úgy, hogy ― lakóhelyüktől függetlenül ― a magyarországi pártok országos listáira adják le szavazatukat, majd azokat a töredékszavazatokkal együtt összesítik. Vagyis a határon túl élő magyarok egyetlen választókerületet alkotnának. Javaslatukat indokolva Szávay arról is beszélt, hogy a fideszes Gulyás Gergely által felvetett hat-nyolc, a határon túli magyarok számára juttatható képviselői hely megalázóan kevés.
Sarkozy nem adja fel
Az egyre inkább radikalizálódó franciaországi tiltakozó megmozdulások a nyugdíjreform ellen tegnap is folytatódtak egy nappal a szenátusban tervezett végszavazás előtt. Az elfoglalt olajfinomítók termelési kiesése mellett a közlekedési dolgozók sztrájkja és a teherfuvarozók forgalomlassító akciói több nagyvárosban jelentős fennakadásokat okoztak. A tüntető diákokhoz csapódó rendbontók és a rendőrök között újabb összecsapások voltak Lyonban, Mulhouse-ban és Nanterre-ben. Majálisra emlékeztető hangulatban tüntetett viszont mintegy ezer középiskolás a szenátus előtt, ahol az ellenzéki frakciók vezetői ünnepélyesen felszólították Nicolas Sarkozy államfőt a nyugdíjtervezetről szóló vita felfüggesztésére. Az államfő egy külön közleményben megismételte, hogy a nyugdíjreformot végigviszi, valamint óva intett mindenkit a sztrájknak az ország gazdasági életét érintő következményeitől, és elrendelte a nyugdíjreform ellen tüntetők által elfoglalt olajtárolók szabaddá tételét.
Tibetiek anyanyelvükért
Több ezer tibeti diák tüntetett tegnap egy északnyugat-kínai városban, tiltakozva anyanyelv-használati jogaik korlátozása miatt. Csinghaj tartomány tibetiek által sűrűn lakott Tungzsen városában hat tibeti oktatási intézmény diákjai vonultak az utcára, ősi kultúrájuk és nyelvhasználati jogaik megőrzését követelve. A londoni székhelyű Free Tibet szervezet szemtanúkra hivatkozva öt- és kilencezer közé tette a tüntetők számát, más hírek ezer főt meghaladó tömegről szóltak.
Összeurópai válaszokat a romaintegrációra
A romák társadalmi befogadásáért ugyan a lakóhely országai viselik a fő felelősséget, a közelmúlt eseményei rámutattak arra, hogy a határokon átnyúló következmények miatt összeurópai válaszokra is szükség van ― olvasható abban a közös nyilatkozatban, amelyet tegnap fogadtak el Strasbourgban, a 47 országot tömörítő Európa Tanács (ET) által szervezett konferencián. Thorbjorn Jagland, az ET főtitkára a tagállamok kormányzatainak magas rangú képviselői mellett meghívta a találkozóra az Európai Bizottságot, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), továbbá roma szervezetek képviselőit is.