Rangunban folytatódik a megtorlás
Bár a tüntető tömeg megfogyatkozott, a mianmari katonai hunta változatlan keménységgel veri szét a demokráciát követelő demonstrációkat. A tegnapi nap eredménye: kilenc halott, negyvenkét sebesült, és mintegy kilencszáz letartóztatott buddhista szerzetes. Amerika viszont a szavak mezejéről a tettekére lépett, s befagyasztotta a junta vezetőinek amerikai számláit. Tény: az utóbbi napok hatalmas tömegeivel szemben ma jóval kevesebben jelentek meg a demonstrációkon. Igaz, a katonai junta hajnalban megelőző csapást mért a tüntetések katalizátoraira, a buddhista papokra. Több kolostorban razziát tartottak, s összesen mintegy 900 szerzetest hurcoltak el.
Választanak Ukrajnában
A 2004-es ,,narancsszínű forradalom" erőinek győzelmét tartja a leginkább reálisnak a vasárnap tartandó ukrajnai előrehozott választásokon Volodimir Polohalo ismert ukrán politológus, aki úgy vélte, hogy Timosenko pártja és a Viktor Juscsenko elnök mögött álló Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem együttesen akár 250 mandátumot is szerezhet a 450 tagú parlamentben. Az ukrán Kommerszant eközben a Gazprom orosz gázkonszern berkeiből származó értesülésekre hivatkozva azt írta, az Ukrajnának szállított orosz gáz ezer köbmétere 145—175 dollár között fog alakulni, ha a vasárnapi választások után Viktor Janukovics kormányfő — Moszkva favoritja — marad hatalmon. Viszont az ár akár 230 dollárra is felkúszhat, ha a 2004-es narancsszínű forradalom pártjai, vagyis a BJuT és a Mi Ukrajnánk—Nemzeti Önvédelem (NU—NSZ) alakítanak koalíciós kormányt
Tárgyalnak a szerbek és a koszovói albánok
Szerbia és a koszovói albánok küldöttei közvetlen egyeztetéseket kezdtek a szakadár dél-szerbiai tartomány jövőjéről tegnap New Yorkban. Az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakának általános vitájával egy időben zajló tanácskozás előtt az úgynevezett összekötő csoport hatalmai felszólították a feleket, hogy törekedjenek közös álláspont kialakítására. Szerbia — az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétótagsággal rendelkező Oroszország támogatásával a háta mögött — hallani sem akar az ENSZ-felügyelet alatti, NATO-erők által ellenőrzött Koszovó függetlenségéről. A tartomány népességének 90 százalékát kitevő albánok viszont nem hajlandók engedményre.