Romániában — amelyet nem csak tréfás kedvünkben nevezünk időnként Abszurdisztánnak — a korrupció elleni küzdelem már a Roman-, Stolojan-kormány alatt megkezdődött.
A ,,kíméletlen harc", legalábbis politikusi nagyáriák szintjén, lendületet kapott Adrian Năstase kormányzása idején, majd megválasztása után Traian Băsescu, saját hatáskörébe vonva ezt is, meghirdette a küzdelmet az ország gazdasági és pénzügyi életét polipként behálózó és megbénító korrupció ellen. A Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) megkezdte a hosszú, elnyúló bozótháborút. S nem mondhatnánk, hogy nem értek el bizonyos eredményeket, ám amikor túlságosan messzire merészkedtek, amikor nagy halak kerültek a hálóba, megkezdődött a levantei tekli-mekli, titokzatos módon tűntek el vizsgálati anyagok, az ügyek kivizsgálása megakadt, aztán rendre szabadlábra kerültek a nagy csinnadrattával letartóztatott s megbilincselve elvitt delikvensek.
A megalkuvásra képtelen ügyészeket pedig rövid úton menesztették... Most megint kipattant egy botrány, ráadásul azokban az órákban, amikor Traian Băsescu államfő az igazságszolgáltatás függetlenségéről szónokolt. Előállt egy volt ügyész, Ciprian Nastasiu, s a nyomozási anyagban szereplő bizonyos lehallgatott telefonbeszélgetésekkel bizonyította, hogy Dorin Cocoş üzletember, a kitűnő Elena Udrea férje néhány éve négymillió euróért (!) közvetített a slatinai Alro cég és Theodor Stolojan elnöki tanácsadó között. A nemes cél az volt, hogy még a közelgő kormányváltás előtt meghosszabbíthassák sokat vitatott szerződéseiket, amelyek számukra hihetetlen előnyökkel jártak, hiszen lényegében az ár egyharmadáért kapták az áramot a termelőtől, és sokkal drágábban továbbították a fogyasztóknak. Az állam is, a lakosság is vesztett és folyamatosan veszít az üzleten.
De kik nyertek és nyernek rajta?
Nos, ki lehet találni... A négymillió eurós csúszópénz, persze, nem tudni, kihez, kikhez került, hiszen a vizsgálat még időben zárult, mert leállították, de kiderült, a történet igaz, és az Alro mögött álló orosz üzletemberek is megerősítették a privilégiumaikért feláldozott négymillió euró létét. S világossá tették, azért fizettek, hogy kiváltságokkal járó szerződéseiket meghosszabbíthassák. Ami sikerült! Varujan Vosganian expénzügyér, a Tăriceanu-kormány minisztere elmondta, hogy ő már kész helyzetet, megkötött szerződéseket talált, amelyek 2018-ig érvényesek, s ezalatt az Alro milliárdokkal károsítja meg a román államot. Vesztesei, kárvallottjai a nagy fogyasztók éppen úgy, mint a kisemberek. Nos, dióhéjban ennyi a történet. S megjósolni sem tudjuk, lesznek-e, lehetnek-e következményei az "okos fiúk" országában?! Az eddigi tapasztalatok szerint holló a hollónak nem vájja ki a szemét...