Hetven nap magány

2010. november 1., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Van-e értelme a tiltakozás különféle formáinak, vezet-e bármire is a japánsztrájk, az általános munkabeszüntetés, a több tízezres utcai felvonulás, a szakszervezeti arzenál megannyi eleme, ha a hatalom a legkisebb jelét sem mutatja annak, hogy figyelne a tüntetők kérésére, gőgös távolságtartással, cinikus hallgatással viszonyul az elégedetlenekhez?

Valószínűleg ilyen gondolatok motoszkálhattak Cristiana Anghel caracali tanítónő fejében is, amikor a hét végén úgy döntött, hetven nap után véget vet az éhségsztrájknak, amelyet augusztusban kezdeményezett végső elkeseredésében. Így akarta jelezni felháborodását a kormány intézkedései, a fizetések levágása miatt. Kezdetben majd senki nem foglalkozott vele, később a sajtó figyelmének középpontjába került. A kormánypártok képviselői hallgattak, vagy hárították a felelősséget, az ellenzékiek rájöttek, politikai tőkét kovácsolhatnak a magányos farkasként fellépő pedagógus történetéből, a szakszervezetek pedig, igaz, meglehetősen tétován, de szolidaritásukról biztosították Cristiana Anghelt.
És ő mindenkinek üzent. A kormányzóknak, hogy döntéseik nyomorba és kilátástalanságba sodorják a lakosságot, azok az állami alkalmazottak, akiket az államháztartási egyensúly helyreállítását célzó törekvések során egyszerűen számoknak tekintenek, élő emberek, sorsuk drámaira fordulhat. Az ellenzéket felelősségre intette: a tét sokkal nagyobb a politikai nyilatkozatoknál, a népszerűséget biztosító szólamoknál, a közembereket mindennapi betevőjük érdekli, nem a különféle hatalmi játszmák. De a szakszervezetek is levonhatnák a tanulságot a hetven nap történetéből. Az elmúlt időszakban ugyanis meglehetősen félszárnyúra sikeredtek akcióik, erőtlen megmozdulások, a különféle föderációk közötti széthúzás, a vezetők tétovázása, elsikkadó felhívások jellemezték tevékenységüket, így aztán a kormány nem ütközött különösebb akadályba a nadrágszíjszorító intézkedések alkalmazásakor.
A caracali tanítónő mindvégig magára maradt. Kiáltó szavára nem figyelt sem hatalom, sem ellenzék, sem a szakszervezetek. Úgy tűnik, tiltakozásának egyetlen eredménye, hogy beszélnek róla, és talán akad, aki csodálja hetvennapos éhezését.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 11
szavazógép
2010-11-01: Közélet - :

Farcádi Botond a Háromszék új főszerkesztője

Nyugdíjjogosult életkorára hivatkozva lemondott tisztségéről Farkas Árpád, a Háromszék főszerkesztője, Farcádi Botond kollégánkat javasolván utódjául.
2010-11-01: Közélet - Bokor Gábor:

Dr. Benedek Géza Kardiológia Kovásznán

A kovásznai szívkórház volt a házigazdája az idei Háromszéki orvosi napoknak. A rendezvény záróakkordjaként szombaton Deme Judit közegészségügyi igazgató jelentette be hivatalosan: az ötvenéves múltra visszatekintő kardiológia Cseke Attila egészségügyi miniszter 1359-es rendeletének értelmében hivatalosan is felvehette alapító orvosának, dr. Benedek Gézának a nevét.