Gondolatok egy katasztrófa után

2010. november 5., péntek, Nyílttér

Elmúlt már négy hét is azóta, hogy Magyarországon elszabadult a pokol, a vörösiszap! Vártam, valami okos döntés születik, de tévedtem! Az igaz, hogy Orbán Viktor emberi mulasztásokra utalt a gátszakadás kapcsán, csakhogy ez igen mellékes, fontosabb kérdések ezek:

1. Egyáltalán miért van szükség ilyen gátakra?
2. Miért halmozódhatott fel ilyen irdatlan mennyiségű mérgező anyag?
3. Ilyen ókori technológiával miért indulhat újra a termelés?
Ahogy látom, egyetlen kilogramm kitermelt alumínium mellett kb. két-háromszázszor annyi vörösiszap keletkezik. Arra hivatkozni tévedés, hogy ha nem indítják újra a termelést, néhány ezer munkahely megszűnik. Dehogy szűnik! Tessék ezeket az embereket, sőt, mellettük több százezret az évtizedek alatt felhalmozott szennyező anyagok semlegesítésénél alkalmazni. Nem szégyelljük 2010-ben azt mondani, hogy természetet károsító anyagok, sőt, atomhulladékok léteznek!
Ideje volna véget vetni a pazarló rablógazdálkodásnak.
A termelésnek ma olyannak kell lennie, mint egy matematikai egyen­letnek: a jobb oldal megegyezik a ballal, vagyis a termelésbe bevitt anyagok mennyiségének — halmazállapottól függetlenül — meg kellene egyeznie a gyártott, környezetkímélÅ‘ termékek, fÅ‘termékek mennyiségével.
Minden gyár fizessen környezetvédelmi adót, attól függően, hogy főtermékéhez mérve hány százalék szemetet termel! Sőt, jövedelmének felhasználását, visszaforgatását is ehhez az arányhoz kellene kötni.
Egy dolog biztos: minden anyag, még a legmérgezőbb is hasznosítható. Tessék feldolgozni ezeket, s a jövőben betiltani a mérgező tartalmú tározókat! Egy grammot sem szabad megtűrni!
Azok a szakértők, akik ezt nem óhajtják megérteni, menjenek a juhok mellé, ott nem kell a szürkeállományt megerőltetni!
Ne fogadjunk el félmegoldásokat, a szakértő, a mérnök azért van, hogy olyan technológiákat dolgozzon ki, amelyekkel nem jár vörösiszap.
Ez csak a kezdet, de következnek más katasztrófák is, amit magunk okozunk a tudatlanság, butaság, hanyagság miatt! (Lásd a hazai ciános technológiát.)
Minden egyes gyárat, amely környezetét szennyezi, most azonnal be kell zárni, mert ma csak néhány munkahely elvesztését jelenti, de a jövőben ennél sokkal többet!
Kíméljük környezetünket, amíg még megtehetjük, holnap már talán késő lesz!

Demes Csaba, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2010-11-05: Nyílttér - :

Egy iskolával kevesebb (Visszajelzés)

Nemrég olvastam Sylvester La­jos írását a csernátoni iskolák helyzetérÅ‘l. Az volt a benyomásom, hogy a szerzÅ‘ elégedett a csernátoni iskolahelyzettel. Csodálkozom!
2010-11-05: Nyílttér - :

Többszörös vagyonelkobzás, avagy kié lesz a Müller-ház?

A diktatúra 1955-ben jogtalanul, határozat és jogcím nélkül kétszobás lakást tulajdonított el szüleinktől Baróton a Kossuth Lajos utca 54. szám alatt. 1985-ben ugyanaz az állam önkényesen tulajdonába veszi ugyanazon cím alatti baróti házamat, miután külföldi utunkról nem jöttünk haza.