Már megint átvertek — állítja egybehangzóan Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke és Antal Árpád, a sepsiszentgyörgyi szervezet vezetője az alkotmánybíróság azon döntésére reagálva, miszerint alaptörvénybe ütköző a kormány felelősségvállalása az oktatási törvényért. Antal Árpád szerint kétségtelen, hogy a taláros testület politikai döntést hozott, és ezek után ő is úgy véli, nincs sok értelme az RMDSZ részvételének ebben a kormányban. Tamás Sándor szerint a következő hét végén, elején nem arról kell döntenie az RMDSZ-nek, hogy kilép-e a kormányból, hanem elemeznie kell, lát-e elegendő garanciát, hogy év végéig teljesüljenek a szövetség követelései.
Év végéig három törvényt
Az elkeseredettség tetten érhető, Tamás Sándor nem is próbál finomkodni: átvertek bennünket — mondja. Tárgyalt kollégáival, nagy az elégedetlenség, a felháborodás. A román politikusok egy része még mindig nem értette meg, hogy az RMDSZ számára az etnikai jellegű kérdések pont annyira fontosak, mint a fejlesztés, s hogy ,,a tanügyi törvény nem kiváltható öt kilométer aszfalttal vagy huszonkét sportcsarnokkal". Tamás Sándor elmondta, etnikai kérdésekben akkor ért el eredményt az RMDSZ, amikor az SZDP-vel vagy az NLP-vel kormányzott, a térség, a Székelyföld fejlesztése ügyében a demokrata-liberálisok mutatkoztak nyitottabbnak. Az RMDSZ háromszéki elnöke elismerte, nagyon sok kompromisszumra kényszerültek, de javaslatot is megfogalmazott: azt ajánlja a csúcsvezetésnek, hogy szögezzen le pontos határidőt — például az év végét — két kérdés teljesítésében: a szociális gondok, tételesen a fizetések visszaállítása és az etnikai tényező — oktatási törvény, kisebbségi törvény, régiófejlesztési jogszabály — ügyében. ,,Mindhárom törvény a parlamentben, ha létezik valós politikai akarat, el lehet azokat vagy bár egy részüket fogadni" — fejtette ki.
Farkas Réka
Még egy szakítópróba
Veszélyes precedenst teremtett az alkotmánybíróság, megfosztva a kormányt a felelősségvállalás eszközétől, ez a legabszurdabb döntés, amit hozhattak, a jogállamiság alapját, a hatalommegosztás elvét számolják fel — mondta az RMDSZ városi szervezetének elnöke. A hogyan továbbról szólva kifejtette, a politizálásnak három lábon kellene állnia, a kormányzás, a parlamenti munka és a civil politizálás, és ezúttal is bebizonyosodott, kormányzással, parlamenti munkával etnikai ügyekben nem léptek előre. Kormányon lenni fontos, így lehet beruházásokra, fejlesztésre pénzt szerezni, de ennél fontosabb az etnikai jellegű kérdések megoldása: az RMDSZ sok kompromisszumot kötött ("sok mindent lenyeltünk", fogalmazott Antal), hogy a magyar közösség problémáit megoldhassa, kormánybeli partnerének ezt a lépését azonban nem hagyhatják szó nélkül — mert igaz ugyan, hogy a Szociáldemokrata Párt fordult a felelősségvállalás ügyében az alkotmánybírósághoz, de a Demokrata Liberális Párt rábólintása is kellett, hogy a taláros testület ilyen politikai döntést hozzon. Antal úgy véli, utolsó szakítópróbaként az RMDSZ-nek a DLP-t szembe kell állítania egy szociális és egy etnikai csomaggal, azok teljesítésére határidőt szabnia, ha megoldják, mehetnek együtt tovább, ha nem, a szervezetnek ellenzékbe kell vonulnia. Hozzátette: az RMDSZ sosem volt a politikai válságok híve, de ebben a helyzetben vállalnia kell akár az előrehozott választásokat is.
Váry O. Péter