Hivatalosan tegnap adták át a Sepsi Zöld Utat, az igazi avató azonban szombaton lesz: reggel nyolckor minden érdeklődőt szeretettel várnak a megye első, Erdély (és egész Románia) kilencedik ilyen útvonalának kipróbálására.
A szervezők szándéka szerint több csapatban indulhatnak a jelentkezők, így ki-ki annyit tekerhet, amennyihez éppen kedve lesz. Az egész körút ugyanis közel 100 km hosszú, és tizennyolc települést érint. A jelzés erdei és mezei utakon vezeti végig a természetre és környezete értékeire kíváncsi helybelieket meg a látogatókat: a Zöld Út a kerékpározók, gyalogosok és lovasok számára készült másfél évi munkával, nagy-nagy összefogással.
A kezdeményező CIVEK (Civilek Háromszékért) szervezet elnöke, Bereczki Kinga a tegnapi szalagvágás előtt elmondta: sokféle forrásból származik a papíron 23 000 lej értékű megvalósítás, ám ehhez számos önkéntes szabad időben végzett lelkes munkája járult hozzá. A támogatók között három alapítvány, a francia nagykövetség, öt cég, kilenc önkormányzat és tizenkét civil szervezet szerepel — és gyermekek is, a cserkészszövetség, a Tanulók Házának természetbarát köre igen sokat segített az út kijelölésében, az irányítóoszlopok elhelyezésében.
A Zöld Út azonban csak gerinc, erre kell majd ráépülnie a kulturális és természeti látnivalókat kiemelő rendezvényeknek, hiszen a cél az, hogy az emberek járjanak rajta, használják — mutatott előbbre is Potoczki László, a csíkszeredai Polgártárs Alapítvány elnöke, a Zöld Utak kiépítésének hazai szorgalmazója, kiemelve: a fenntartható fejlődés egyik legjobb eszközével rendelkezünk már, és öt ország példája igazolja, hogy ezt jól ki lehet aknázni. A megvalósítást a megyei tanács alelnöke, Demeter János is üdvözölte, Bálint József sepsiszentgyörgyi alpolgármester pedig a türelmet és a következetességet kiemelve hangsúlyozta, hogy városon is történnek hasonló erőfeszítések, készültek már biciklisávok, ám ezek hálózatba fogása igen hosszadalmas folyamat. Reméljük, hogy senki sem fog eltévedni, és mindenki baj nélkül járhat rajta — mondta ki a végszót Tulit Zsombor, aki önkéntesként, hegyimentőként és szponzorként is teljesített.
Az ötletgazda Furus Levente, a CIVEK irodavezetője, a hozzájárulásokat oklevelekkel is megköszönték a szervezők. A Zöld Úton való tájékozódást az útjelzőkön kívül a településeken elhelyezett térképek (Sepsiszentgyörgyön a Borvíz utca kezdetén látható egy) is segítik, a Baróti- és a Bodoki-havasokban, valamint a Rétyi Nyírben pedig néhány, ehető és mérgező gombákat ismertető tábla gondoskodik a László Kálmán Gombászegyesület jóvoltából, hogy a kirándulást senki ne bánja meg.