A futsal a labdarúgás hivatalos, teremben játszott változata, melyet a FIFA is támogat. A név a portugál futebol de Salãoból és a spanyol fútbol salaból származik, mindkettő azt jelenti: teremfoci. A futsal szabályai lényegesen eltérnek a sok helyen játszott kispályás vagy éppen nagypályás labdarúgás szabályaitól. Mivel sokunk számára egy teljesen új sportról van szó, lássuk a főbb szabályokat:
A játéktér
A játéktér minden esetben téglalap alakú. A hosszának meg kell haladnia a szélességét. A ,,küzdőtér" általános hossza minimum 25, maximum 42 m, és szélessége pedig minimum 15, maximum 25 m. A nemzetközi mérkőzéseken a következő méreteket kell a játéktérrel kapcsolatban figyelembe venni: hossza minimum 38 m, maximum 42 m; szélessége minimum 18 m, maximum 22 m. Tehát elmondhatjuk, hogy a pálya méretei nagyon hasonlítanak a kézilabdapálya méreteihez, a játéktér szélét vonal, és nem palánk határolja.
A labda
A játékszer gömb alakú, ez bőrből vagy más, engedélyezett anyagból készülhet. Átmérője 62 és 64 cm közé kell, hogy essen, és súlya a játék kezdetekor max. 440 gramm. A benne lévő nyomás pedig 0,4—0,6 bar. Más szóval, a labda kisebb méretű, mint a labdarúgásnál használt, és az egyéb fizikai tulajdonságai is mások. Sokkal kevésbé pattan, de a felülete ugyanolyan, mint a nagypályás fociban.
A csapat
A futsalt két csapat játssza, mindkét csapatban négy mezőnyjátékos és egy kapus van. A cserék száma legfeljebb hét fő lehet. A mérkőzés folyamán a csere száma korlátlan. A lecserélt játékos ismét részt vehet a játékban. A cserét végre lehet hajtani egyaránt, ha a labda játékban és játékon kívül van, de csak a kijelölt vonalszakaszon keresztül.
A játékidő
A játékidő kétszer húsz perc, de fontos különbség, hogy itt tiszta játékidő van. Azaz, ha játékon kívül van a labda, akkor áll az óra (akárcsak a kosárlabdában). A félidőket büntetőrúgás végrehajtása céljából meg kell hosszabbítani. A csapatok félidőnként jogosultak egy-egy alkalommal időkérésre. A két játékrész között a szünet időtartama max. 15 perc lehet.
A szabálytalanságok
A szabálytalanságok számát nyilvántartják, és félidőnként a hatodik szabálytalanság után, minden szabálytalanságért ún. kisbüntető jár, amit tíz méterről végeznek el, és csak a kapus van a lövő játékossal szemben. Ha a szabálytalanság a büntető területen kívül, de tíz méternél közelebb történt, akkor a rúgó játékos dönthet, hogy a tíz méterre levő büntetőpontról vagy a szabálytalanság helyéről akarja-e elvégezni a szabadrúgást. Tilos a becsúszás.
A szabadrúgás
A futsalban kétféle szabadrúgás létezik: a közvetett és a közvetlen szabadrúgás. Minden szabadrúgás alkalmával a labdának a talajon kell állni. A szabadrúgást végző játékos csak akkor játszhatja meg ismét a labdát, ha azt más játékos érintette. A közvetett szabadrúgásból csak akkor érhető el gól, ha a rúgó játékoson kívül a labdát más is érintette, mielőtt az a kapuba került. A közvetlen szabadrúgás esetében, ha a labdát egyből a kapuba rúgják, akkor a gól érvényes. Közvetlen szabadrúgással büntetendő az a játékos, aki a következő szabálytalanságok valamelyikét elköveti: az ellenfelét megüti, vagy megkísérli megütni; az ellenfelét elgáncsolja, lábával buktatja, vagy megkísérli azt; nekiugrik ellenfelének; ellenfelét visszahúzza, vagy megkísérli visszahúzni; a szándékos kezezésben vétkes; az ellenfelét hátulról úgy szereli, hogy közben érinti azt; a testi erejét brutális módon veti be, úgy hogy nem a labdát akarja megjátszani; ellenfelét bármely irányból becsúszva szereli.
A kapukidobás
A kapus kidobással hozhatja játékba a labdát. Kapukidobásból nem érhető el közvetlenül gól. Hazaadás nincs, de a kidobás után egészen addig, amíg át nem halad a labda a félpályán, vagy az ellenfél bele nem ér, a kapus egyáltalán nem érintheti a labdát. Ha mégis, akkor közvetett szabadrúgást ítélnek a csapata ellen. Ha a kapushoz kerül a labda, akkor négy másodpercig lehet csak nála.
Az oldalrúgás vagy berúgás
A futsalban nincs bedobás, csak berúgás! Ilyenkor a labdát szigorúan a vonalra kell helyezni, és ha ez megtörtént, akkor szintén négy másodperc áll rendelkezésre a berúgás elvégzésére. Ha lejár az idő, akkor az ellenfél kapja meg a labdát. Oldalrúgásból közvetlenül nem érhető el gól.
A szöglet
A szögletrúgás a játék egy másik folytatási módja. Szögletrúgásból közvetlenül gól érhető el. Ha a rúgást végző játékos négy másodpercen belül nem végzi el a szögletrúgást, akkor a szögletrúgás közvetett szabadrúgásként a védő csapat javára száll át.
A FIFA 16 csapat részvételével rendez négyévente világbajnokságot. Eddig ötször rendeztek ilyen eseményt. A rendező országok és a győztesek listája: 1989 — Rotterdam, Hollandia: Brazília; 1992 — Hongkong: Brazília; 1996 — Barcelona, Spanyolország: Brazília; 2000 — Guatemalaváros, Guatemala: Spanyolország; 2004 — Tajvan: Spanyolország.
Forrás: http://www.futsal.hu/, www.hu.wikipedia.org