Gyermekgyógyító programok
A kézdivásárhelyi Bóbita Egyesület is szerepel a Mol Gyermekgyógyító Program idei nyertesei között. Az egyesület olyan élményterápiás foglalkozások szervezéséhez kapott anyagi támogatást, amelyekkel a kézdivásárhelyi és a környező településekről származó túlsúlyos gyermekeknek kívánja az életét elviselhetőbbé tenni. A Gyermekgyógyító Program nyerteseinek listáját a napokban tette közzé a szervező, a Közösségért Alapítvány a www.pentrucomunitate.ro és a www.molromania.ro honlapokon. A Bóbita Egyesület mellett további tizenkilenc civil szervezet kap támogatást élményterápiás vagy művészeti terápiás projektek lebonyolításához.
Támogatás magyar nyelvű folyóiratoknak
Jelentős támogatást ítélt meg a kormány a Romániában megjelenő legismertebb magyar nyelvű kulturális folyóiratoknak, amelyek így összesen 455 000 lejt kapnak a minisztérium költségvetés-kiigazítása keretében. A Kolozsváron megjelenő Helikon irodalmi folyóiratnak 130 000 lej jutott, 120—120 000 lej a Korunk és a Látó folyóiratnak, valamint 85 000 lej a Székelyföld havilapnak. A támogatott intézményeknek az év végéig kell elkölteniük a most megítélt támogatást. Kelemen Hunor tárcavezető szerint 2011-re a kulturális folyóiratoknak szánt összeg megkétszerezését tervezik.
Megcsappant a turisták száma
Közel kilenc százalékkal csökkent a Romániában töltött vendégéjszakák száma az év tíz hónapjában a tavalyi hasonló időszakhoz képest, de a kiskereskedelem üzleti forgalma is csökkent, a beruházások is zsugorodtak. A román országos statisztikai intézet jelentése szerint január és október között összesen 13,9 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyeken, ami 8,6 százalékos visszaesést jelent a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A vendégéjszakák zömét hazai turisták töltötték el, a külföldiek részesedése a vendégéjszakákból csupán 17,4 százalékot tesz ki. A Romániába belépő külföldi állampolgárok 38,9 százaléka Magyarországról érkezett, második helyen a bolgárok állnak 17,1 százalékkal.
Hitelképes idegenforgalom
Jövőre is szavatolja a kormány a helyi önkormányzatok strukturális alapokhoz benyújtott pályázatait 300 millió euró értékig. Egy készülő kormányhatározat-tervezet a turizmust is bevonja azon ágazatok közé, amelyek ilyen hitelt kaphatnak. Az állami támogatást igénylő idegenforgalmi terveknél az állami garanciával felvett kölcsön értéke nem haladhatja meg a teljes beruházás 15 százalékát. Ha második kölcsönt is kérnek, teljesíteniük kell az első valamennyi feltételét. Egy másik módosítás értelmében a pályázók a garancia elvi jóváhagyását csak akkor nyerhetik el, ha már a szerződéskötés előtt rendelkezésükre áll a pályázat elfogadásáról szóló igazolás. Az érvényben levő változat szerint az állami garanciából részesülhettek az önkormányzatok, a regionális víz- és csatornarendszerek működtetői, az egyetemek és a kutatóegységek.