Az újabb beadvány idÅ‘pontja nem véletlenszerű, ma jár le a 2006—2007-es kollektÃv munkaszerzÅ‘dés, az új szerzÅ‘désrÅ‘l két hónapja egyeztetnek, de nem sikerült közös nevezÅ‘re jutniuk.
A részvényesi közgyűlés három tagja — közülük Nagy Lajos az igazgatótanácsnak is tagja — a hónap végéig külföldön tartózkodik, Ãgy még megállapodás esetén sem iktathatnák a munkaügynél az új dokumentumot, mert minden aláÃrásra szükség van. Máthé István szakszervezeti elnök elmondta, több Ãzben tárgyaltak Kicsi József igazgatóval, a formai kérdésekrÅ‘l megállapodás született, ám a bérek emelésérÅ‘l nem sikerült megegyezniük. A cég vezetÅ‘sége fenntartja korábbi 23 százalékos ajánlatát, a szakszervezet tegnap utolsó javaslatként 35 százalékot kért. IdÅ‘közben az alkalmazottak újabb számÃtásokat végeztek, és úgy értékelik, a vezetÅ‘ség becsapta Å‘ket. Az eddigi egyezség értelmében az évi költségvetés 17,5 százalékát fordÃtják bérekre. Tavaly 105 milliárd lejes forgalma volt a vállalatnak, de a fizetéskeret csak 16 milliárd lej volt, több mint kétmilliárddal kevesebb az Ãgértnél. Idén, hasonló összeggel számolva, a 18,37 milliárd lejbÅ‘l futná a kért béremelésre és a frissen felvett hat alkalmazott fizetésére — fejtette ki Máthé István, aki szerint Ãgy indokolatlan az igazgató azon érve, hogy csak új költségvetés-tervezettel és a részvényesközgyűlés jóváhagyásával adhatnak a tervezett 23 százaléknál nagyobb béreket. A szakszervezet a tulajdonos megyei tanácsnak is jelezte, hogy az általa kinevezett tagok távolléte miatt kénytelenek felfüggeszteni a kollektÃv munkaszerzÅ‘désrÅ‘l szóló tárgyalásokat, ,,arroganciájukat, érdektelenségüket" azzal magyarázza, hogy több magáncég tulajdonosai, vezetÅ‘i, Ãgy „nincs elég idejük és türelmük" az Út és HÃd Rt. ügyeivel foglalkozni, a megkezdett tárgyalásokat végigvinni.
A törvény értelmében, ha lejár a kollektÃv munkaszerzÅ‘dés, és nem születik új megállapodás, elkezdÅ‘dik a hivatalos eljárás, közvetÃtÅ‘ket neveznek ki, akik megpróbálnak hozzájárulni a megegyezéshez. IdÅ‘közben azonban a szakszervezet munkakonfliktust robbanthat ki, és Máthé István szerint ezt jövÅ‘ héÂten meg is teszik.