Aggódnak a baróti kórházért

2010. december 10., péntek, Közélet

Több órán keresztül vitatták az erdővidéki polgármesterek tegnapi találkozóján a baróti kórház anyagi helyzetét és fenntartásának lehetséges módozatait. Mint mondották, Nagy István polgármestertől függ, hogy megmarad-e a közel százesztendős közegészségügyi intézmény: nem elég, ha a környék önkormányzatai támogatást szavaznak meg, a városi elöljáró akarata, kompromisszumkészsége is szükséges, hogy működése akadálytalan legyen. Nagy István csak néhány percig vett részt az összejövetelen.

Véleménye szerint a kórház gondjait nem pártgyűlésen, kocsmai körülmények közt kell megvitatni, ha a községek polgármesterei tényleg aggódnak, s tenni szeretnének a cél érdekében, hivatalába várja őket ,,tizenkét szem közti" megbeszélésre.
A kórház leköszönő igazgatója, dr. Ágoston László tízesztendei munkáját ismertette. Úgy érzi, a gyógyintézet állapota jobb, mint amikor átvette, a jelentős befektetések mellett sikerült elérnie, hogy orvosok érkezzenek, s a személyzet megmaradjon. Az intézmény havi negyvenezer lejes veszteségét elismerte, ám véleménye szerint annak csökkentése csak hosszú távon, új szolgáltatásokkal lehetséges.
Az időközben megérkező Nagy István kifejtette: sosem állította, hogy nincs szükség a klinikára, tisztában van annak jelentőségével. Gondot okoz viszont, hogy a költségek egy részének átvállalására egyik önkormányzat sem kötelezhető, így pénzügyi helyzete meglehetősen bizonytalan. ,,Cseke miniszter úr az átadáskor az ígérte, az önkormányzatoknak egyetlen lejt sem kell az intézmények fenntartására költeniük, erre Barótnak havi negyvenezer lejt kellene kifizetnie. Nem tartom méltányosnak, hogy a kis kórházakat is magára hagyta a minisztérium" — mondotta Nagy. A baróti városvezető beszédét befejezve el is viharzott, hiányát a vezetőtanácsba általa kinevezett Márton István próbálta feledtetni.
A kórháznál harminc esztendeje dolgozó dr. Serester Tibor kétségbe vonta Nagy István őszinteségét: bár a kórház fél esztendeje a hivatal alárendeltségébe tartozik, mégsem kereste fel őket egyszer sem. Megtartásának fontosságát hangsúlyozva a vidék elszegényedéséről és elöregedéséről beszélt. Tamás Sándor megyeitanács-elnök Nagy Istvánt az ügy központi figurájának nevezte, aki nélkül nem lehet a kérdésben lépni. ,,Ő a fő hitelutalványozó, s ha egyszer úgy dönt, keresztbe fekszik, semmire sem fogunk menni. Márpedig eddigi tevékenysége azt mutatja, hogy nem támogat egyetlen olyan ötletet sem, ami nem az ő fejéből pattant ki. Pedig ott lehetne Barót számára példaként Kézdivásárhely, vagy éppen Kovászna, ahol nagyobb gondok voltak, de a közösség idejében lépett, sikerült megegyezniük" — mondotta. Henning László megyeitanács-alelnök az ideiglenesen kinevezendő igazgató hozzáértésének, majd a versenyvizsgán a tisztséget elnyerő személy rátermettségének fontosságáról szólt. Ha nem orvos lesz, orvos-igazgatói tisztséget is létre kell hozniuk, egy sor kérdésben nem elég a jogi ismeret. Lázár Kiss Barna vezetőtanácsi tag és Bardocz Csaba baconi polgármester a minél hamarabbi cselekvést sürgette, mert ha a tétlenkedés tovább folyik, az elmúlt hónapokban felhalmozott kétszázezer lejes összeg tovább nő, s hamarosan kezelhetetlenné válik a helyzet. Balázsi Dénes bardoci polgármester az évek óta nem működő Erdővidéki Kistérségi Fejlesztési Egyesület felélesztését szorgalmazta.
Tamás Sándor kérdésünkre: a megyei tanácsnak lenne-e lehetősége, hogy a baróti intézményt is segítse, azt válaszolta, hogy a megyei közegészségügyi intézmények éppen elég terhet jelentenek számukra, így nem látja annak lehetőségét. Téves elképzelésnek tartja, hogy a helyi tanácsoknak kellene eltartaniuk a kórházaikat: azoknak csak kiegészíteniük kellene a biztosítóháztól kapott összeget.
Nagy Józsefet, az Országos Kör­nyezetvédelmi Ügynökség igazgatóját arról kérdeztük: a kórházat be lehetne-e vonni a napenergiát hasznosító pályázatok valamelyikébe. Mint mondta, a Zöld Ház Program lehetővé teszi, hogy a kórházak fűtését és a meleg víz előállítását abból oldják meg. ,,Ezek azok a lehetőségek, amelyeket ki lehetne használni, s a költségeket csökkenteni, de Nagy István nem hajlandó velünk együttműködni" — jegyezte meg.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2010-12-10: Közélet - :

Már fűtéstámogatásra sem telik

A megszorító intézkedések miatt Háromszéken több mint felére csökken a fűtéstámogatásban részesülők száma: míg tavaly havonta mintegy negyvenezer család részesült a 16 és 262 lej közötti juttatásban, az igénylők száma most csak tizenkilencezer körüli. A fűtéstámogatás értéke nem változott, és most is azok a családok igényelhetik, ahol az egy főre eső nettó jövedelem kevesebb 615 lejnél. Az önkormányzatok egyelőre a kéréseket összesítik, a megyei szociális kifizetőügynökség várhatóan jövő év elején utal pénzt a jogosultaknak.
2010-12-10: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Kevés szülő választhat

Háromszéken várhatóan elég kevés családot állít választás elé a kormány szerdán elfogadott rendelete, amely a 2011 januárjától születendő gyermekek számára egy- vagy kétévi szülői gondoskodást enged meg. A döntést az érintettekre bízzák a jogalkotók, de a mielőbbi munkába állást támogatják — a második évben ugyanis jóval kedvezőtlenebb feltételeket biztosítanak.