Sepsiszentgyörgyön megnyitják az első olyan üzletet, ahol fogyatékkal élők szolgálnak ki. Ezzel tizenhatra emelkedik azon sérült fiatalok száma, akiket a Diakónia Keresztyén Alapítvány által működtetett Írisz Házhoz tartozó védett műhely foglalkoztat.
Romániában a közel hétszázezer, fogyatékkal élő ember közül alig huszonhétezernek van állása, ez csupán tízezerrel több a védett műhelyek 2006-os létrehozása előttinél. Háromszéken sem jobb a helyzet, egy-két egyedi eseten kívül csak a megyeközponti Írisz Házban működő védett műhelyben alkalmaznak csoportosan fogyatékkal élőket, pedig a megyei nyilvántartásban több mint háromezer felnőtt szerepel.
A ruha- és csecsebecseboltot a volt szaktanács épületében nyitja meg az alapítvány ma, a bevételt a védett műhely működtetésére fordítják. Az áru egy holland üzletlánctól származik, amely így kíván segíteni abban, hogy fogyatékkal élők munkához jussanak. A létesítmény négy alkalmazottal fog működni, ami nem csak az ő életükben jelent óriási lépést, várhatóan a vásárlók is másként viszonyulnak majd a fogyatékosokhoz. Egy felmérés szerint azok körében, akiknek nincs közvetlen kapcsolatuk fogyatékkal élővel, a lakosság 80 százaléka semmit nem tud róluk.
Míg mától négy munkavállalóval bővül a megváltozott munkaképességű fiatalok köre, a védett műhely működtetőinek másik kezdeményezése dugába dőlt, a védett lakások létesítésére megnyert pályázatot ugyanis törölték. Az országosan négymillió lej értékű pályázati kiírást az eredményhirdetést követően érvénytelenítette az országos ügynökség azzal az indokkal, hogy év végéig nincs már idő szerződéskötésre. Sepsiszentgyörgyön két védett lakásra volt kilátás, de így az érintett fiatalok egyelőre elestek attól az esélytől, hogy szüleiktől külön, önálló életet kezdhessenek.