Az austerlitzi csata székely áldozataira emlékeztek

2010. december 14., kedd, Magazin

Első alkalommal vettek részt háromszéki hagyományőrzők a morvaországi Telnicében tartott megemlékezésen, ahol az austerlitzi csatában elesett székely hősökre emlékeztek.

Háromszéki hagyományőrzők Morvaországban
ZSIGMOND ZOLTÁN FELVÉTELE

A három császár csatájának is nevezett austerlitzi ütközetben (1805. december 2.) — melyet Napóleon katonai pályafutásának egyik legnagyszerűbb győzelmeként emlegetnek, s a történészek szerint innen indult el a Napóleon-kultusz — mintegy háromezer székely katona is részt vett, s e haderő nagy része, becslések szerint ezerhétszáz székely gyalogos életét vesztette. Ők orosz, osztrák katonákkal együtt közös sírban nyugszanak a morvaországi Austerlitz (ma: Slavkov u Brna a csehországi település neve a Wikipédia szerint) melletti Telnice határában, ahol kopjafa is őrzi a székely hősök emlékét, s emellett tartották a megemlékezést — közölte lapunkkal Kádár László állatorvos, a gidófalvi Szilaj Hagyományőrző Egyesület vezetője. A főhajtáson kilencfős háromszéki küldöttség vett részt, a gidófalvi huszárok mellett szentléleki és gelencei katonai hagyományőrzők is jelen voltak.
Az austerlitzi csatát évente újra­játsszák, a látványos hadijátékon idén mintegy ezerkétszázan ,,harcoltak" tíz ágyúval, száz lovassal és ezer gyalogossal, erre évente Európa minden részéből érkeznek résztvevők. A Telnice faluban tartott megemlékezésre a Brünni Magyar Polgári Egyesület invitálta a háromszékieket (rajtuk kívül voltak Hargita megyeiek is), az idén nyáron Gyergyóremetén tartott hadijátékot követően (akkor a piski csatát ismételték meg a hagyományőrzők). Telnicében a székelyek díszőrséget álltak, Kádár László beszédet mondott, melyben a ,,határőr nép fiairól" kijelentette: ,,A hajdani vesztesek tulajdonképpen győztesek voltak. Hiszen az ő kitartásuknak köszönhető, hogy mi most itt vagyunk, és amíg a Kárpát-kanyartól Austerlitzig lesz, aki egy kopjafát állítson, egy gyertyát meggyújtson és egy imát elmondjon az ő emlékükre, áldozatuk nem hiábavaló! Hősies helytállásuk példamutató számunkra. A felelősségtudat, a bátorság és az önfeláldozás, ami jellemezte őket, tiszteletadásra kötelez minket."

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2010-12-14: Magazin - Józsa Lajos:

Kovács kapitány rendeletei

A szabadságharc leverése után, 1849-ben Háromszék főbiztosa, Kovács kapitány intézkedéseit körlevelekben közölte az albiztosoknak. A levelekben leírt utasításait kötelező volt végrehajtani mindenkinek. Sür­gős intézkedései minden esetben a császári kincstár vagyonának gyarapítását szolgálták. Kovács kapitánynak két levelét ismertetem most.
2010-12-14: Magazin - :

Szörényi Levente Hattyúdala nem jelent végleges búcsút

,,Az a fajta hattyú vagyok, aki az utolsó Little Richard-sikoly után nem akar meghalni" — mondta Szörényi Levente az MTI-nek adott interjúban; a zenész december 28-án Hattyúdal címmel utoljára ad nagyszabású szólókoncertet Budapesten a Papp László Sportarénában.