Elbocsátások a belügynél
Akár 18 000 rendőr és csendőr maradhat állás nélkül — az ellenzéki honatyák szerint ez derül ki a közigazgatási és belügyminisztérium jövő évi költségvetési tervezetéből, amelyet tegnap vitattak meg a parlament szakbizottságai.
A leépítéseket Traian Igaş belügyminiszter sem zárta ki, pontos számot azonban egyelőre nem tudott mondani. Leszögezte: a következő időszakban kezdődik a minisztérium átszervezése, szerinte ugyanis túl sokan dolgoznak a rendőrségen, és a munkaszervezés sem megfelelő. Azt szeretné elérni, hogy a rendőrök minél több időt töltsenek az utcán, és ne tudjanak elrejtőzni az irodákban, mint az jelenleg történik. Az átszervezés nyomán a rendőrök egy része átkerül a helyi rendőrséghez.
Újabb kormánybuktatási kísérlet
Bizalmi szavazással szembesül a kormány, miután az ellenzék két bizalmatlansági indítványt nyújtott be. Tegnap felolvasták a törvényhozó testületben az első indítványt, amelyet a közalkalmazottak 2011-es bérezését szabályozó törvény kapcsán nyújtottak be. A liberálisok, a szociáldemokraták és a konzervatívok benyújtották a másodikat is, ez az egységes bérezésről szóló kerettörvényre vonatkozik. Ioan Oltean, a képviselőház demokrata-liberális alelnöke közölte: hétfőn mindkét indítványról szavazhat a parlament alsó- és felsőháza együttes ülésen.
Bizottsági nagylelkűség
A parlament két házának egészségügyi bizottságai tegnap elfogadták a 2011-es költségvetési törvénytervezet módosítását, mely szerint a tervezett 3,9 százalékról 5 százalékra emelik az egészségügyi minisztérium büdzséjét. A javaslatot a liberális Horia Cristian képviselő terjesztette be, és támogatták a szociáldemokrata bizottsági tagok is. Cseke Attila egészségügyi miniszter megköszönte a bizottsági tagok jó szándékát, de visszafogottnak mutatkozott a költségvetés módosításával kapcsolatosan. * Hasonlóan nagyvonalúnak bizonyultak az oktatási bizottságok tagjai: több iskola felújításához és felszereléséhez szükséges összegekkel toldották meg az oktatási minisztérium büdzséjét az elfogadott kétszáz módosító javaslat révén. Az ülés után Ecaterina Andronescu, a szenátusi bizottság szociáldemokrata alelnöke elmagyarázta: az elfogadott javaslatok azt jelentik, hogy a nemzeti össztermék hat százalékára kell emelni a tanügy költségvetését.
Nem változik a roncsautóprogram
A roncsautóprogram idei sikere miatt a hatóságok úgy döntöttek, nem változtatnak annak jelenlegi formáján, maradnak a hasonló számú és értékű jegyek 2011-ben is — jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Borbély László környezetvédelmi miniszter. "Három értékjegy lesz, egyenként 3800 lej értékben" — nyilatkozta. Az idén kiosztott és fel nem használt értékjegyeket — mintegy 13 000 darabot — január 31-ig még lehet értékesíteni. A minisztérium statisztikái szerint 2010-ben a roncsautóprogrammal 186 854 autót vontak ki forgalomból, és közel 60 000 új autót vásároltak az értékjegyekkel.