Legnagyobb hibájának az tekinthető, hogy az oktatás és tudásfelmérés szempontjából nem tesz különbséget a román, illetve a más anyanyelvű tanulók között. Kedvezőbb feltételeket teremtett az 1995-ös oktatási törvény — mondja Lászlófy, és példákat is említ. Eddig a vegyes tannyelvű iskolákban biztosítani kellett az arányos részvételt a vezetőségben, az új jogszabály ezt már nem garantálja. Ennél is súlyosabb, hogy hiányzik belőle az a korábbi rendelkezés, amely előírta, hogy a történelemoktatásban szerepelnie kell a kisebbségek történelmének és hagyományainak is, biztosított volt, hogy ezt külön tantárgyként oktassák, és mindenkinek azon a nyelven kellett vizsgáznia, amelyen tanulta.
Az új tervezet nem keres megoldást a románnyelv-oktatás megreformálására sem. Sokszor elhangzott az utóbbi időben, még Traian Băsescu államelnök is javasolta, hogy a más nemzetiségű diákoknak, köztük a magyaroknak külön tanterv szerint, az idegennyelv-oktatás módszertanával tanítsák az állam nyelvét. A jelenlegi tankönyvek mindent szolgálnak, csak azt nem, hogy a gyermekek elsajátítsák a román nyelvet, és közben azonos követelményeknek kell megfelelniük a vizsgákon, mint a román anyanyelvű társaiknak. A jelenlegi oktatási miniszter kora őszi nyilatkozata már jelezte, jobbulást nem várhatunk az új jogszabálytól, véleménye szerint megfelelő a mostani rendszer. A tanügyi szakszervezetek egy része is hasonló álláspontot képvisel, a Konzervatív Párt azonban tovább szigorítaná a román nyelv oktatását, román előkészítő évet vezetne be a magyar gyermekek számára első osztály előtt, a továbbiakban pedig végig ugyanazon tanterv szerint oktatná, mint a román anyanyelvűeknek.
Az RMPSZ próbál egyeztetni a minisztériummal, igyekszik kiharcolni olyan román tanterv és tankönyv kidolgozását, amely a más nemzetiségű gyermekek számára is biztosítja a román nyelv elsajátítását. S bár az RMDSZ még kormányon, az oktatási tárcánál kinevezett magyar államtitkár dolgozik, sok reményt maguk sem fűznek a sikerhez. Még jóformán meg sem kezdődött a vita, az RMDSZ képviselői már panaszkodnak, hogy a román politikai pártok és a szakszervezetek összehangoltan dolgoznak azért, hogy ne valósuljanak meg a magyarság elképzelései. Pedig ha most nem sikerül változtatni az eddigi gyakorlaton, esetleg még ennél is rosszabb törvény születik, s újabb hosszú éveket várhatunk a helyzet javulására. S közben áldozati nemzedékek egész sora kínlódja végig az iskolát, románul kénytelen megtanulni az ország földrajzát és történelmét egy olyan nyelven, amelynek elsajátításához a legelemibb feltételeket sem hajlandóak biztosítani számára.