Kétlépcsős nyugdíjemelés
Két lépésben emeli a kormány a nyugdíjpont értékét — jelentette be tegnap Paul Păcuraru munkaügyi miniszter. November elsejétől mintegy harminc százalékkal emelkednek a nyugdíjak, januártól pedig újabb 7,5 százalékkal. Ez összesen több mint 40 százalékot jelent a jelenlegi szinthez képest. A nyugdíjpont a jelenlegi 416 lejről 541 lejre emelkedik november elsejétől, januártól pedig eléri az 581 lejt. A januárra tervezett nyugdíjemelés határidejének előrehozását csütörtökön jelentette be Călin Popescu Tăriceanu kormányfő. Mint mondta, az intézkedést a költségvetési többletbevételből finanszírozzák.
Fűtéstámogatás az októberi nyugdíj függvényében
Miután több nyugdíjasszervezet aggodalmát fejezte ki, hogy a nyugdíjemelés következtében novemberre és decemberre elveszíthetik a fűtéspótlékot, Paul Păcuraru munkaügyi miniszter tegnap bejelentette: az idősek esetében a támogatás megítélésénél az októberi nyugdíjak mértékét tartják szem előtt. A támogatás aránya továbbra is az egy főre eső nettó jövedelem függvénye. Novemberben és decemberben a fűtésszámlának mindössze 10 százalékát fizeti az, akinek a jövedelme 125 lej alatti. Tízszázalékos pótlékot azok a családok kapnak, ahol az egy főre eső jövedelem 440 és 500 lej közötti. Jövő évtől érvénybe lép az a kormányhatározat, amellyel a kabinet módosította azt a jövedelemhatárt, amely alatt igényelhető a fűtéstámogatás. Januártól tehát azok jogosultak a fűtéspótlékra, akiknek jövedelme nem haladja meg a nettó 615 lejt. Januártól 90 százalékos támogatásban azok a családok részesülnek, ahol az egy főre eső jövedelem nem éri el a 155 lejt. Az 540 és 615 lej közötti jövedelemmel rendelkezők tízszázalékos fűtéstámogatást kapnak.
Csökken a társadalombiztosítási járulék
Jövő év decemberétől csökken a munkáltatók által fizetett társadalombiztosítási járulék, az alkalmazottak bruttó jövedelméből változatlanul 9,5 százalékot vonnak le. A munkáltató által fizetett járulék a jelenlegi 29 százalékról 27,5 százalékra csökken. A jövő évi költségvetési törvénytervezet értelmében 2008-tól a munkáltatók 0,5 százalékkal kevesebbet fizetnének be az egészségbiztosítási pénztárba és egy százalékkal kevesebbet a munkanélkülisegély-alapba. Az egészségbiztosítási alapba 2008 júliusától az alkalmazottak is egy százalékkal kevesebbet fizetnek. Ugyancsak kevesebbet fizetnek be az alkalmazottak a munkanélkülisegély-alapba. Esetükben a csökkenés 0,5 százalékos.
Új erőmű építését tervezik
Călin Popescu Tăriceanu kormányfő tegnap Cernavodăn bejelentette: a gazdasági minisztériumnak helyet kell találnia egy újabb nukleáris és villanyerőműnek, mivel Romániának folytatnia kell villamosenergia-termelési kapacitása fejlesztését. ,,Több tanulmány készült a potenciális helyszínekről, ahol egy új atom- és villanyerőművet építhetünk. Felkértem Varujan Vosganian gazdasági és pénzügyminisztert, hogy mától kezdjen el keresni egy új helyszínt" — mondta Tăriceanu a cernavodăi erőmű második reaktorának felavatása alkalmából tartott sajtótájékoztatón. Az atomerőmű második reaktorának építését 2003-ban kezdték el, és augusztus 7-én csatlakoztatták első alkalommal az országos energetikai hálózathoz. A reaktor bekapcsolása a termelésbe 17—18 százalékkal növeli meg az atomenergia felhasználását országos szinten. A román állam további két atomreaktort szándékszik építeni, a befektetés értéke 2,2 milliárd euróra rúgna.
Markó tizenöt-tizenhat régiót szeretne
Az RMDSZ álláspontja szerint a jelenlegi nyolc helyett tizenöt-tizenhat kisebb fejlesztési régióra van szükség, s azokat lehetőség szerint területi-adminisztratív jogkörökkel is fel kell ruházni — jelentette ki Markó Béla szövetségi elnök tegnap Aradon. Mint mondta, kisebb, ám a közös gazdasági, kulturális és történelmi sajátosságokat valóban tükröző régiókat kell kialakítani. ,,A jelenlegi rendszer egyáltalán nem felel meg ezeknek az elvárásoknak: olyannyira mesterségesek, hogy gyakorlatilag semmilyen pozitív hatást nem gyakoroltak a megyék és általában az ország gazdasági fejlődésére" — mondta, majd hozzátette: a székelyföldi régió esetében természetesen fontos a nemzetiségi szempont, ám itt is a közös gazdasági érdekek a mérvadóak.