Mi, hol, mikor?

2010. december 31., péntek, Mi, hol, mikor?

Szilveszteri utcabál és hóünnep
Sepsiszentgyörgyön a Szabadság téren ma 21 órától a program műsorvezetője Fehérvári Péter színművész (M Stúdió):

21 órától az Ecou zenekar pop-folk koncertje, 21.50-tól stand-up comedy Ősz Ferenc, a 2008-as Humor­fesztivál győztese előadásában, 22.15-től Pomázi Zoltán (Bojtor­ján) country-nosztalgia­koncertje, 23 órától újra Ősz Ferenc, 23.10-től a Kerozin (Magyaror­szág) koncertje, 23.58-től visszaszámlálás és Antal Árpád András polgármester újévi köszöntője, éjfélkor tűzijáték, 0.05 órától Homonyik Sándor koncertje, 1 órakor tűzijáték, 1.05 órától Ősz Ferenc, 1.15-től utcabál a Damned zenekarral (etno-rock).
Sugásfürdőn a hóünnep programja — műsorvezető és hangulatfelelős Fehérvári Péter színművész:
Szombaton
10—13 óráig játékos sportvetélkedők — síverseny, 12 órakor a sípályák ünnepélyes felava­tása, 13 órától Ősz Ferenc műsora, 13.20-tól humoros sportvetélkedők, 15 órától eredményhirdetés és díjazás, 15.30-tól Ősz Ferenc, 16 órától Homonyik Sándor-koncert, 17 órától Insect-paródiashow, 18 órától karaokeparty a Sepsi Rádióval.
Vasárnap
10 órától szezonnyitó alpesisí-verseny az Alpin Sport Egyesület rendezésében, 14 órától Kék esték-koncertek az Ecou Ifjúsági Szövetség szervezésében, 16 órától eredményhirdetés és díjkiosztás, 16.30-tól Neoton-dalok Kristóf Katalin és Milán előadásában, 17.30-tól hóbuli DJ. White-tal.
A sugásfürdői Hóünnepre a Multi-Trans különjáratot indít a következő program szerint: 9—12 óráig óránként (9-kor indul Sepsiszentgyörgyről, 9.30-kor vissza stb.), utána két­óránként. A program 22 óráig tart, akkor indul az utolsó autóbusz Sugásfürdőről. Jegyár oda-vissza: 3 lej. Megállók: Erzsébet park, Plugor Sándor Művészeti Líceum, Kálvin tér (Három Rózsa), Borvíz utca.

Színház
* A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház ma 18 órától Alexandre Dumas A három testőr című népszerű romantikus regénye zenés átiratának bemutatóját tartja a nagyteremben. Zene­szerző és vendégrendező Sel­meczi György. A következő előadás vasárnap 19 órakor.
* A Kézdivásárhelyi Városi Színház ma 18 órakor bemutatót tart az Itt a mohácsi vész? című szilveszteri kabaréjával. Rendező: Fülöp Zoltán.

Képernyő
A Duna Televízió szombaton 21.30 órától nagyszabású újévi operettgálát közvetít a Budapesti Operettszínházból, melyen többek között fellép Dancs Annamari sepsiszentgyörgyi énekesnő is.


Ünnepi programok

Gyógyszertár. Sepsiszentgyörgyön szombaton és vasárnap 8—12 és 16—20 óráig a Stadion utcai Szemerja (telefon: 0267 313 942), péntektől jövő csütörtökig naponta 20―8 óráig a Sugás Áruházban levő HelpNet (0367 802 977), Kézdivásárhelyen szombaton és vasárnap 9—12 és 16—20 óráig, illetve éjszaka az Ambrózia II., hétfőtől a Richter Gedeon (0267 362 280), Kovásznán szombaton és vasárnap 9—11 óráig a Farmacom patika teljesít szolgálatot.
Könyvtár. A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár ma zárva tart, hétfőtől újra a rendes program szerint várja az olvasókat.
Városi busz. A sepsiszentgyörgyi MultiTrans autóbuszjáratai ma 19 óráig közlekednek, szombaton az első busz 13 órakor indul.
Uszoda. A sepsiszentgyörgyi uszoda ma 7—13.30 óráig nyitva, szombaton zárva, vasárnap rendes program szerint várja a vendégeket.
A sugásfürdői sífelvonó ma áll, szombaton és vasárnap 9—21 óráig működik.
A Tega Rt. Sepsiszentgyörgy, Ág utcai pénztára ma 7.30—12 óráig tart nyitva. A sepsiszentgyörgyi piacok szombaton és vasárnap zárva lesznek. A köztisztasági részleg az ünnepek alatt a hulladékelszállítást a szokásos program szerint végzi.

Rádió
A Sepsi Rádió (98,5 FM) ma 20 órától kétórás rádiókabarét sugároz. A műsort szombaton 13 órától megismétlik.

Képernyő
A Duna Televízió szombaton 21.30 órától nagyszabású újévi operettgálát közvetít a Budapesti Operettszínházból, melyen többek között fellép Dancs Annamari sepsiszentgyörgyi énekesnő is.


Röviden
Túra. A háromszéki EKE vasárnap tartja szokásos kijózanító túráját a stadion—Hon­védkút—Gyertyánoskút—Su­gásfürdő—Honvédkút útvonalon. Indulás 8 órakor a stadiontól. A tokánybavalót és a jókedvet ne felejtse senki otthon! Túravezető Dukrét Lajos, telefon: 0745 050 436.
Szilveszter. Ez az év legvidámabb éjszakája, ilyenkor temetik az óesztendőt, és különböző varázslatokkal, praktikákkal igyekeznek megtudni, hogy mit hoz az új év. Legismertebb néphagyomány az ólomöntés, amikor a frissen öntött ólom formájából jósolnak, vagy a gombócfőzés, amikor papírszeletekre férfineveket írnak, ezeket gombócokba dugva forró vízbe dobják, s amelyik legelőbb a víz színére jön, az lesz a lány férjének neve. Szilveszter éjszakájához számos hiedelem is kötődik: a jószágok emberi nyelven szólalnak meg, ruhának nem szabad száradnia a kötélen, nem szabad baromfit (elkaparja a szerencsét) és halat (elúszik a szerencse) enni. Kívánatos viszont a malacsült (mert előre túr) és a lencse, köles, rizs.
Január első napja a Julius Caesar-féle naptárreform óta az újesztendő kezdete (Magyaror­szágon a Gergely-féle naptárreform — 1582 — után vált általánossá). A katolikus egyház január elsején a legősibb Mária-ünnepet — Szűz Mária Isten­anyasága — tartja. Már az ókorban is nagy vigalommal ülték meg a múltat lezáró és a jövőbe tekintő új napot, amelyhez számtalan babona, hiedelem fűződik. Január névadója Ianus, a kezdet és vég római istene, magyarul nevezik Boldogasszony, Télhó, Fergeteg havának is. A január 1-jéhez kötődő babonák: a házba férfinek kell először belépnie, hogy szerencsét hozzon, tilos kölcsönadni, orvost hívni, vagy orvoshoz menni. Népi jóslások: ,,Újév napján, ha csillagos az ég, rövid lesz a tél, ha piros a hajnal, akkor szeles lesz az esztendő." ,,Ha újesztendő napján szép, napfényes idő van, az jó esztendőt jelent." Há­zasságjósló hiedelem: amelyik leánynak először viszi el a kutya a kocsonyacsontját, az megy leghamarabb férjhez.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 505
szavazógép
2010-12-31: Elhalálozás - :

Elhalálozás


,,Küzdöttél, de már nem lehet. / A csend ölel át, és a szeretet. / Csak az hal meg, akit elfelejtenek, / Örökké él, akit nagyon szerettek."
Tóth Árpád
Mély fájdalommal és megtört szívvel tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy a drága jó férj, édesapa, gyermek, após, a sepsiszentgyörgyi
CEANGĂU SÁNDOR
testnevelő tanár
életének 59. évében 2010. december 29-én, szívünkben gyó­gyíthatatlan sebet hagyva visszaadta lelkét Teremtőjének.
Drága halottunk földi ma­rad­ványait 2010. december 31-én, pénteken 15 órakor helyezzük örök nyugalomra a vár­templomi ravatalozóháztól.
Részvétfogadás a temetés előtt egy órával.
Pihenése legyen csendes, emléke áldott.
A gyászoló család
4240545
2010-12-31: Sport - Tibodi Ferenc:

Sport

Nadal a bajnokok bajnoka a l’Equipe-nél
A Roland Garroson, Wimbledonban és a US Openen győztes, világelső spanyol teniszezőt, Rafael Nadalt választotta a bajnokok bajnokává 2010-es teljesítménye alapján a l’Equipe francia sportlap. A második helyre az FC Barcelona labdarúgója, a világbajnoki címet a nyári, dél-afrikai torna döntőjének hosszabbításában szerzett góljával a spanyol Andrés Iniesta került. Az újság szerkesztősége harmadiknak ugyancsak egy futballistát rangsorolt: a hollandokkal vb-ezüstérmes, az Internazionaléval Bajnokok Ligája-győztes, olasz bajnok és kupaelső Wesley Sneijdert.