Honatyáink nagyon a szívükön viselik földi halandó szavazóik egészségét. Már két demokrata-liberális képviselő is javasolta: ahelyett, hogy az élelmiszerekre regényeket nyomtatnának arról, milyen színező-, ízfokozó, tartósító-, töltelék- és más, mindenféle káros anyagokat tartalmaznak, tegyenek egyszerűen egy színes pontot.
Arra gondolhattak, hogy a fogyasztók közül sokan nem tudnak olvasni, vagy nem látnak jól, és nem tudják kisilabizálni az apró betűs feliratozást. Az emberek amúgy sem hordoznak magukkal nagyítót, így még a jobb szeműek sem látják mindig, miket írtak a termékekre. Amúgy sem azért nyomják a litániát az árura, hogy a vásárló lássa, hanem mert kötelező ráírni. A pont átmérője, amit pont az írás helyett kell rátenni, másfél centi lenne. Színe meg aszerint változna, hogy mennyi káros anyagot tartalmaz. Az egészséges élelmiszerek zöld pontot, a kissé károsak narancsszínűt, az egészségtelenek piros pettyet kapnának. Máris összezavarodtam. Az óvodában, ha jó voltam, piros, ha rossz, akkor fekete pont járt. Most meg piros pontot kapnak a rosszak és zöldet a jók. Honfitársaink nagy része ráadásul nem szereti a zöld színt. Fekete pontról meg egyáltalán nem szól a fáma. Aztán a nóta szövegét is meg kellene változtatni, mert ha a legény azt a dalt énekeli kedvesének, hogy: "Piros pettyes ruhácskádban láttalak meg téged...", és ezt meghallja az anyóslévendő, akkor csakis arra gondolhat, hogy ha a lány ilyen csomagolásban van, az semmi jót nem jelenthet. De hát nincs, mit tennünk, meg kell tanulnunk az új pontozási rendszert. Bár természetesen az új jelölési mód visszaélésekre is adhat lehetőséget. A pettyeket olyanszerű szerszámmal kell felragasztani, mint a címkézőgépecskék. Ahogy a szavatossági idő lejártát is átcímkézik, úgy a pontokat is át lehet pontozni. A gyártóknak nem érdekük, hogy megmondják az igazat, mennyi gyilkos méreganyagot tettek az élelmiszerbe. Így ők nem tesznek rá piros pontot. De ha becsületességi rohamukban mégis azt tennének, akkor az üzletek majd egyszerűen átpontozzák a piros termékeket zöldre, mert nekik viszont nem érdekük, hogy egészségtelennek látszó termékeket árusítsanak. Csak miután hazavisszük, akkor vesszük észre, hogy a zöld petty alatt piros vagy jobbik esetben narancssárga lapul. Szóval: nem lesz könnyű ezt az új módit bevezetni.
Ha netán mégis sikerülne, javasolnám a módszer kiterjesztését az élet más területeire is. Az embereket is ugyanígy lehetne pontozni. Mégpedig úgy, ha valakiről megbizonyosodik, hogy hazug, csaló, gazember vagy korrupt, akkor egy tetoválógéppel jó nagy piros vagy narancssárga pontot kellene a homlokára pecsételni. Az ember rögtön láthatja, kivel is van dolga, és messzire elkerüli, mert azonnal tudja, hogy ezeknek nem szabad hinni, nekik nem szabad kölcsön pénzt, hitelbe árut adni, és azt is, hogy ilyenekre többé nem szavaz.