Az Európai Bizottság azt az előzetes választ kapta a magyar kormánytól a médiatörvénnyel kapcsolatos érdeklődésére, hogy az összhangban van az uniós joggal, de a brüsszeli testület még várja a részletesebb tájékoztatást ebben a kérdésben — mondta el tegnap a testület egyik szóvivője.
Olivier Bailly megerősítette, hogy Neelie Kroes, a médiaügyekért is felelős EU-biztos karácsony előtt levelet intézett a budapesti kormányhoz, amelyben több aggodalmat fogalmazott meg a törvénnyel kapcsolatban, többek között a törvény által megteremtett médiahatóság függetlenségével kapcsolatban, tekintettel a testület összetételére.
A sajtótájékoztatón egy újságíró megkérdezte, vizsgálja-e az Európai Bizottság azt, hogy a magyar médiatörvény megfelel-e az uniós alapjogi charta 11. cikkének, amely a sajtószabadságról szól. A szóvivő válasza szerint ezt eddig még nem vizsgálta az uniós végrehajtó testület, de Bailly szerint nincs is szó az Európai Bizottság mint testület által indított vizsgálatról, csupán arról, hogy a médiaügyekben illetékes uniós biztos részletes tájékoztatást kért a magyar kormányzattól.
A médiatörvény magyarországi bírálata mellett — a szocialisták megítélése szerint megszűnt a sajtószabadság, Kormos Kata szóvivő tegnap azt mondta: az MSZP minden törvényes parlamenti és parlamenten kívüli eszközt megragad, hogy visszaszerezze az ország méltóságát és a sajtószabadságot — két német lap is fenntartásait fogalmazta meg vezércikkében. A Der Tagesspiegel megállapítja: "Az új médiatörvény csak a legutolsó lépése annak az európai demokráciával szembeni kihívásnak, amely 2010 tavasza óta a Kárpát-medencei országban kirajzolódik. Orbán Viktor miniszterelnök váratlan döntésekkel és szokatlan szigorúsággal arra használta ki az akkor megszerzett kétharmados többséget, hogy felszámolja és aláássa a demokratikus ellenőrzés mechanizmusait. Azt is látni kell persze, hogy Orbánnak ég a lába alatt a talaj. Annak érdekében ugyanis, hogy az országot kivezesse az adósságcsapdából, kalandos, inkább »balos« dirigista intézkedésekhez folyamodott." A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a magyar kormányfővel szembeni, ,,széles EU-körökben osztott bizalmatlanság" pártpolitikai taktikázás, a Budapest iránti bizalmatlanság kiváltója a médiatörvény, oka azonban Orbán nyolc hónappal korábban aratott toronymagas választási győzelme.