MédiatörvényBrüsszel részletesebb tájékoztatást vár

2011. január 4., kedd, Világfigyelő

Az Európai Bizottság azt az előzetes választ kapta a ma­gyar kormánytól a médiatörvénnyel kapcsolatos érdeklődé­sére, hogy az összhangban van az uniós joggal, de a brüsszeli testület még várja a részletesebb tájékoztatást ebben a kérdésben — mondta el tegnap a testület egyik szóvivője.

Olivier Bailly megerősítette, hogy Neelie Kroes, a médiaügyekért is felelős EU-biztos karácsony előtt levelet intézett a budapesti kormányhoz, amelyben több aggodalmat fogalmazott meg a törvénnyel kapcsolatban, többek között a törvény által megteremtett médiahatóság függetlenségével kapcsolatban, tekintettel a testület összetételére.
A sajtótájékoztatón egy újságíró megkérdezte, vizsgálja-e az Európai Bizottság azt, hogy a magyar médiatörvény megfelel-e az uniós alapjogi charta 11. cikkének, amely a sajtószabadságról szól. A szóvivő válasza szerint ezt eddig még nem vizsgálta az uniós végrehajtó testület, de Bailly szerint nincs is szó az Európai Bi­zottság mint testület által indított vizsgálatról, csupán arról, hogy a médiaügyekben illetékes uniós biztos részletes tájékoztatást kért a magyar kormányzattól.
A médiatörvény magyarországi bírálata mellett — a szocialisták megítélése szerint megszűnt a sajtószabadság, Kormos Kata szóvivő tegnap azt mondta: az MSZP minden törvényes parlamenti és parlamenten kívüli eszközt megragad, hogy visszaszerezze az ország méltóságát és a sajtószabadságot — két német lap is fenntartásait fogalmazta meg vezércikkében. A Der Tagesspiegel megállapítja: "Az új médiatörvény csak a legutolsó lépése annak az európai demokráciával szembeni kihívásnak, amely 2010 tavasza óta a Kárpát-medencei országban kirajzolódik. Orbán Viktor miniszterelnök váratlan döntésekkel és szokatlan szigorúsággal arra használta ki az akkor megszerzett kétharmados többséget, hogy felszámolja és aláássa a demokratikus ellenőrzés mechanizmusait. Azt is látni kell persze, hogy Orbánnak ég a lába alatt a talaj. Annak érdekében ugyanis, hogy az országot kivezesse az adósságcsapdából, kalandos, inkább »balos« dirigista intézkedésekhez folyamodott." A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a magyar kormányfővel szembeni, ,,széles EU-körökben osztott bizalmatlanság" pártpolitikai taktikázás, a Budapest iránti bizalmatlanság kiváltója a médiatörvény, oka azonban Orbán nyolc hónappal korábban aratott toronymagas választási győzelme.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-01-04: Világfigyelő - :

Szlovákiában félnek a magyar állampolgárságtól

Szlovákiában továbbra sincs nagy érdeklődés a magyar állampolgárság felvétele iránt, a diplomáciai képviseletek a mérsékelt érdeklődést két okkal magyarázzák. "Romániától eltérően, ahol a tömbmagyarság az államhatároktól messze él, a szlovákiai tömbmagyarság szorosan a magyar határ mentén él, s így jó lehetősége van arra is, hogy egyenesen Magyarországon folyamodjék állampolgárságért.
2011-01-04: Világfigyelő - Bogdán László:

Magyar tükör

Január elsejétől fél esztendeig Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét. * Schmitt Pál köztársasági elnök újévi köszöntőjében megtiszteltetésnek s egyúttal kihívásnak nevezte az elnökséget, amelynek során Magyar­ország megmutathatja Európának és a világnak, hogy mire képes.