Magyar tükör

2011. január 4., kedd, Világfigyelő

Január elsejétől fél esztendeig Magyarország tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét. * Schmitt Pál köztársasági elnök újévi köszöntőjében megtiszteltetésnek s egyúttal kihívásnak nevezte az elnökséget, amelynek során Magyar­ország megmutathatja Európának és a világnak, hogy mire képes.

* Orbán Viktor miniszterelnök, az unió soros elnöke az unió honlapján arról beszélt, hogy a magyar kormány felkészült a feladatra, s azt fejtegette, hogy 2011 különösen nehéz éve lesz Európának, még érezhetőek a világválság nyomai, "és ezért is a szocializmus bukása, 1989 után a legnehezebb esztendő vár ránk, de Európának szerencséje van, mert a magyar sokat próbált nép, zivataros történelme során számtalan nehézséggel kellett szembenéznie, s rendszerint úrrá is tudott lenni rajta". * Az első jelentős csúcs az unió energiapolitikájáról februárban lesz, ennek előkészítése folyik, a másodikra az unió Kelet-politikájáról májusban kerül sor. * Az év végén Schmitt Pál államfő aláírta a sokat vitatott médiatörvényt. Az elmúlt öt hónapban ez volt a 105. törvény, amelyet jóváhagyott. Azonban egyik sem váltott ki akkorra belső ellenkezést, indulatot, bírálatot és vitát, mint ez utóbbi. S a nyugati lapok és politikusok sem foglalkoztak annyit Magyarországgal, mint az elmúlt hetekben. Sok tekintélyes nyugati lap élesen bírálta a törvényt. * A magyarországi és nyugati ellenzők és bírálók körében is főként a kilenc évre kinevezett és látszólag korlátlan hatalommal bíró médiahatóság verte ki a biztosítékot. Olyan hatóságról van szó, amely büntethet, de nem teljesen világos, hogy milyen kritériumok alapján (?), azonban az esetleges vitatott büntetések az amúgy is nehéz anyagi helyzetben levő napi- és hetilapok esetében akár végzetesek is lehetnek, s a kiadványok ellehetetlenítéséhez, megfélemlítéséhez, legrosszabb esetben megszüntetéséhez is vezethetnek. * S bármilyen vitatott büntetés esetén megkérdőjeleződhet a médiahatóság függetlensége, ugyanis kizárólag fideszes politikusokból áll. * A kormányszóvivő és némely kormánypárti politikusok szerint a szocialisták politikai okokból támadják a médiatörvényt. Egyesek azt is feltételezik, hogy a nyugati bírálatok mögött is ők állnak. * De egyelőre hagyjuk a médiaörvényt, a puding próbája ugyanis az evés, a gyakorlat dönti el, hogyan is működik. De egy bizonyos: rosszul készítették el, és még rosszabbul időzítették, éppen a soros elnökség megkezdésének időpontjára. * A baj persze soha nem jár egyedül, a különadók miatt megsértődő, Magyarországon tevékenykedő nagy külföldi cégek panasszal fordultak az unió illetékes hatóságaihoz a különadók miatt, diszkriminációnak nevezve azokat. * Gyurcsány Ferenc exminiszterelnök után Szilvási György volt titokminiszter is elfogultsággal vádolta az ügyészséget, az ellene folyó eljárást légből kapottnak nevezve. Szilvásit azzal vádolják, hogy törvénytelenül szivárogtatott ki adatokat az UD Zrt. ügyben, noha ő csupán annyit tett — érvel —, hogy CD-n juttatta el a lehallgatási szövegeket a parlament nemzetbiztonsági bizottsága tagjainak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2011-01-04: Világfigyelő - :

Brüsszel részletesebb tájékoztatást vár (Médiatörvény)

Az Európai Bizottság azt az előzetes választ kapta a ma­gyar kormánytól a médiatörvénnyel kapcsolatos érdeklődé­sére, hogy az összhangban van az uniós joggal, de a brüsszeli testület még várja a részletesebb tájékoztatást ebben a kérdésben — mondta el tegnap a testület egyik szóvivője.
2011-01-04: Világfigyelő - :

Röviden

Uniós elnökségi ünnepség
Csütörtök este lesz az Európai Unió soros elnökségének átadás-átvételi ünnepsége a Parlamentben, ezt pénteken a magyar kormány és az Európai Bizottság együttes ülése követi. A program szerint az átadás-átvételi ünnepségen az Országház kupolacsarnokában beszédet mond Yves Leterme belga és Orbán Viktor magyar miniszterelnök.