Az új oktatási törvény szerint nyolc osztály helyett tíz évfolyammal működnek majd az általános iskolák, egy-egy osztállyal bővül az elemi és a gimnáziumi tagozat. Ez maga után vonja az iskolahálózat átszervezését: osztálytermeket kell biztosítani az általános iskolához csatolt nulladik, illetve kilencedik évfolyam számára.
A fejlesztési minisztérium a megyei tanfelügyelőségektől tájékoztatást kért, hogy milyen új oktatási felületekre lenne szükség az új törvény előírásainak következményeként, hol kell épületet bővíteni, illetve újat építeni. Háromszéken csupán százötven bölcsődei helyre érkezett igénylés a tanfelügyelőséghez, de népszerű a napközis programú iskola, ötvennyolc egységben szeretnék bevezetni az étkeztetést és délutáni foglalkoztatást.
Jelenleg óvodákban működnek az iskola-előkészítő csoportok, az új jogszabály szerint ez az elemi oktatás részévé válik, így több osztályteremre lesz szükség az I—IV. osztályos iskolákban, és ugyanígy a felső tagozat is bővül, V—VIII. helyett V—IX. osztályosra. Ezért előfordulhat, hogy újra megnyitja kapuját a sepsiszentgyörgyi Kiss Árpád-iskola — állítja Keresztély Irma megyei főtanfelügyelő.
Az átszervezés nem csak az általános iskolákat érinti, megszűnik annak lehetősége, hogy két tanintézmény működjék egy épületben, ezeket összevonják, és egyetlen vezetőtestület fogja irányítani. A főtanfelügyelő példaként a megyeszékhelyi Székely Mikó Kollégiumot és Református Kollégiumot említette.
Az iskolahálózatban változást hoz majd a fejkvóta alapú finanszírozás is, mivel a jelenlegi kétszáz helyett csak a háromszáz tanulós iskolák nyerhetnek jogi személyiséget, és ezt a feltételt Háromszéken csupán öt község iskolája teljesíti.