Elbocsátásoktól tartanak a szakszervezetek
Az oktatási törvény bevezetése nyomán 3500 tanári állás szűnik meg a közoktatásban, az egyes fokozattal és 25 év fölötti régiséggel rendelkező oktatóknak pedig a jelenlegi 16 óra helyett heti 18 órát kell tartaniuk — állítja a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége.
,,Semmi sem véletlen az oktatási törvényben. Ez a csökkentés a 2011-es költségvetési törvényben is szerepel, amelynek értelmében a tanügyi rendszer a személyzeti kiadásokra 25 százalékkal kevesebbet kapott, mint 2010-ben. Így elkerülhetetlenek az elbocsátások a második iskolai félévtől kezdődően. A szakszervezetek szövetsége nem ért egyet a kormány politikájával, amely úgy akarja korszerűsíteni az oktatást, hogy utcára küldi a rendszer alkalmazottjait" — állítja a szervezet közleményében Simion Hancescu elnök.
Nem változik a vizsgák menete
Daniel Funeriu oktatási miniszter tegnap bejelentette: idén a záróvizsgák ugyanúgy zajlanak majd, mint tavaly, az új oktatási törvénynek az iskolai ciklusokra vonatkozó előírásai pedig azokra lesznek érvényesek, akik a 2012—2013-as tanévben kezdik a IX. osztályt. ,,A szülőknek tudniuk kell, hogy új tantervet dolgozunk ki, a magolásnak nem lesz többé helye. Ez a minisztérium legfontosabb prioritása" — szögezte le. Hozzáfűzte: az új oktatási törvény kötelezővé teszi a tízéves képzést, amely akkor ér véget, amikor a gyermek betölti a 16. életévét. Minden gyermek hatéves kortól kezd iskolába járni, egy évig előkészítő osztályba jár. Azt is elmondta, csökkentették a kötelező heti óraszámot, ez húsz óra lesz az elemi tagozatban, huszonöt az általános iskolai oktatásban és harminc a középiskolai ciklusban.
Konzervatív—liberális szövetség
Politikai szövetséget készül kötni a Nemzeti Liberális Párt és a Konzervatív Párt. Tegnap a liberálisok politikai bizottsága egyhangúlag jóváhagyta Crin Antonescu pártelnök erre vonatkozó javaslatát, de még az alakulat választmányának is döntenie kell a szövetségről. Daniel Constantin, a Dan Voiculescu alapította Konzervatív Párt elnöke szerint a szövetség az NLP—KP Jobbközép Szövetség nevet viselné, és közösen indítanának jelölteket a 2012-es és a 2016-os választásokon. Közben Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt elnöke is bejelentette: felhatalmazást kapott az alakulattól, hogy hosszú távú, hat-nyolc évre szóló választási szövetséget kössön a liberálisokkal, ez az esetleges közös kormányzásról is szólna.
Államfői intelmek
Egyebek mellett a Nemzetközi Valutaalappal megkötendő egyezményről, a schengeni csatlakozásról, az alkotmánymódosításról, a munkatörvénykönyvről és az ország regionális átszervezéséről fejtette ki véleményét a kormány tegnapi ülésén részt vevő Traian Băsescu államelnök. Azt kérte a kormánytól, a Nemzetközi Valutaalappal kötendő megállapodásba iktasson be egy olyan elképzelést, mely szerint 2011-től a kórházak és az iskolák szerződést kötnének az orvosokkal és tanárokkal, így ők már nem minősülnek állami alkalmazottaknak, fizetésüket pedig tevékenységük összetettsége függvényében kapnák. ,,Ne csináljunk koldust az orvosokból" — mondta Băsescu a minisztereknek. Figyelmeztette a kormányt: ne húzza az időt az új munkatörvénykönyv kapcsán, hiszen a szakszervezetek akadályozni próbálják az új jogszabály elfogadását. Az alkotmánymódosítás kapcsán azt mondta, azt csak a népszavazáson kinyilvánított kérdésekben tarja fontosnak — vagyis az egykamarás parlamenti rendszer bevezetése és a honatyák számának csökkentése tekintetében — és sürgette az ország regionális átszervezését is.
Gazdaságélénkítés vagy kilépés
Lakatos Péter Bihar megyei RMDSZ-es szenátor tegnapi sajtótájékoztatóján kijelentette: ha a kormány idén sem hoz gazdaságélénkítő intézkedéseket, akkor az RMDSZ kiléphet a kormányból. Kifejtette, a gazdaságban nem hozták meg az élénkítő intézkedéseket, a külpolitikában elszalasztották a schengeni csatlakozást, az igazságügyben leállt a reform az ,,ügyészek és ellenőrző szervek megerősítésénél", de nem sikerült véget vetni a korrupciónak, és a helyi közigazgatást még jobban központosították.