Új médiatörvényt akar az MSZP
Az MSZP az alkotmánybírósághoz fordul a tavaly év végén elfogadott médiatörvény miatt ― jelentették be tegnap a szocialisták, akik a jogszabály teljes megsemmisítését kérik a testülettől, mivel azt részleteiben javíthatatlannak tartják. Az MSZP ugyanakkor kezdeményezi, hogy a parlament rendkívüli ülésszakon döntsön a médiatörvény visszavonásáról.
Mesterházy Attila tegnap azt is elmondta: a szocialisták azt szeretnék, hogy június végén többpárti egyetértéssel új médiatörvény kerüljön az Országgyűlés elé. Más fronton is támadást indítottak a szociálisták, hivatalosan kezdeményezte az Európai Parlament szocialista frakciója, hogy az EP polgári szabadságjogokkal foglalkozó bizottsága indítson vizsgálatot a magyar médiatörvény ügyében. Tegnap Orbán Viktor külföldi újságíróknak nyilatkozva azt mondta, ha az Európai Unió szükségesnek ítéli a médiatörvény megváltoztatását, akkor azt elfogadják. A miniszterelnök ugyanakkor visszautasította a törvény francia és német bírálatát, s jelezte, hogy semmit nem változtatnak a vitatott jogszabályon, amíg a többi európai ország nem teszi meg ugyanezt a saját idevágó törvényeivel. Visszakozott közben Franciaország is, Laurent Wauquiez Európa-ügyi miniszter tegnap azt mondta, Franciaország nem akarja leckéztetni Magyarországot, Párizs csak "komoly, objektív munkát" remél Magyarország és az Európai Bizottság között, ami lehetővé teszi adott esetben "a problémák" megoldását.
Magyarország támogatja Romániát
A magyar uniós elnökség egyik legfontosabb prioritása Románia és Bulgária schengeni övezethez való gyors csatlakozása, amelyhez minden energiánkat mozgósítjuk az ügy sikere érdekében ― közölte a Belügyminisztérium, cáfolva azt a román sajtóértesülést, miszerint Pintér Sándor miniszter egy újságírói kérdésre válaszolva azt mondta volna, elhalasztották Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez. A közlemény leszögezi: Magyarország megad minden segítséget Bulgáriának és Romániának a mihamarabbi csatlakozásuk érdekében. "Bárhogy is alakulnak a körülmények, a magyar elnökség úgy szeretné átadni a stafétát Lengyelországnak, hogy Bulgária és Románia schengeni csatlakozásának ügyét a két ország szempontjából megnyugtatóan lezárta" ― áll a közleményben.