Nehéz esztendőt ígérnek idénre is a közgazdászok, pénzügyi szakemberek. Mondják, a kétéves tétovaság miatt erre az esztendőre maradt a gazdaság helyrepofozása, az infláció megfékezése és a költségvetés ráncba szedése. Úgy tűnik, a neheze most jön.
És mintha betelt volna a pohár az RMDSZ-nél is. Lakatos Péter, a szövetség szolgálatos nyilatkozója azt állítja, ha továbbra sem lesznek gazdaságélénkítő intézkedések, az RMDSZ akár ki is léphet a kormányból. Mintha most ébredne Csipkerózsika álmából a Bihar megyei képviselő, sorolja a Boc-kormány kudarcait: nemcsak a gazdaságban nem hozták meg a szükséges élénkítő intézkedéseket, de elbaltázták a schengeni csatlakozást, az igazságügyben leállt a reform, nem sikerült mérsékelni a korrupciót, ráadásul egyre centralizáltabb a vezetés. Pedig ― hányszor nyilatkozták ― ők a decentralizációért folytatott küzdelem élharcosai.
Érdekes, eddig soha nem hallottuk: ki is lehet lépni a kormányból, mi több, hatalmon maradásuk érdekében mindent megszavaztak, amit a demokrata-liberálisok, illetve Traian Băsescu és Emil Boc kitalált. Igent mondtak a nagy leépítésekre, az áfanövelésre, a fizetések megnyirbálására, a nyugdíjak 15 százalékos csökkentését sem ők ellenezték, hanem az alkotmánybíróság akadályozta meg. Ráadásul az ő támogatásukkal apasztották el teljesen a központi forrásokat, és ami talán a leglehangolóbb, az ő számlájukra írja a román közvélemény a januártól életbe léptetett 5,5 százalékos nyugdíjcsökkentést is.
És mintha öntudatlanok lettek volna egy évvel ezelőtt, mikor magukra vállalták egyik legérzékenyebb és a lakosság legszélesebb érdekeit érintő tárca, az egészségügy vezetését. Tudva tudták, mi következik, hogy e területen az IMF szigorúbbnál szigorúbb megszorításokat diktál. Miniszterük, Cseke Attila szótlanul tűrte és tűri a folyamatos forrásmegvonást, a kórházösszevonásokat és -bezárásokat, a fizetéses betegellátás bevezetését. Most, mikor fogytán a pénz, maga javasolta a 740 lej fölötti nyugdíjak 5,5 százalékos megnyirbálását, mondván: nem lehetséges, hogy négy és fél millió ember fizessen egészségbiztosítást, miközben 19―20 millió élvezi annak áldását. Eszébe nem jutott, hogy eredetileg a gyermekek, nyugdíjasok, katonák ingyenes ellátását az államnak kellett volna fizetnie, és ha ezt a mindenkori kormányok megtették volna, a biztosítópénztár sem szegényedett volna el, s most sem Cseke Attilának, sem az RMDSZ-nek nem kellene a feléje áramló haragot és ellenszenvet elviselnie. Az egészségügy válságáért, a rossz kormányzásért.
Lakatos Péter az RMDSZ esetleges kiszállásáról beszél. Miért épp most? Sok lenne, ami következik? Vagy a közelgő kongresszus előtt taktikáznak, hadd lássa a tagság, nem is oly tutyimutyi legények ők.