Külföldi hírek

2011. január 8., szombat, Közélet

Médiavita és elnökség
Az új médiatörvényre adott heves reagálások nem térítik el Magyarországot attól, hogy európai uniós elnökségének kritikus kérdésére, az EU gazdaságpolitikájára összpontosítson ― írta a Financial Times brit napilap által tegnap közölt cikkében Orbán Viktor miniszterelnök.

A Magyarország bírálói túl gyorsan ítélkeznek című írásban a kormányfő leszögezte: világossá kell tenni, hogy Magyarország soros EU-elnökként talán minden eddiginél elkötelezettebb az unió demokratikus értékei mellett, amelyekben az EU ereje rejlik. Megismételte a kormányfő, Magyarország csak akkor kötelezhető a törvény megváltoztatására, ha a kifogásolthoz hasonló szabályozást más tagállamokban is módosítják, különben diszkriminációról lenne szó. Ugyanakkor szerkesztőségi kommentárjában a Financial Times úgy fogalmaz, ,,a törvényt újra kell gondolni". A médiatörvény szóba került az Európai Bizottság elnöke és a magyar miniszterelnök tegnapi megbeszélésén is, a találkozó után José Manuel Barroso közölte: Orbán Viktor megígérte neki, hogy a magyar kormány szükség esetén módosítani fog a médiatörvényen.


Csigavér
Ezzel a címmel közölt rövid kommentárt tegnap a magyar médiatörvényről a Frankfurter Allgemeine Zeitung, mely szerint hosszú távon nem kell aggódni a magyarországi média szabadsága miatt. Rövid távon Orbán amúgy is meg fogja gondolni, vajon a sajtószabadságba való beavatkozással muníciót akar-e adni bel- és külpolitikai ellenfeleinek a kezébe, újabb kárt okozva Magyarország hírnevének. Legfeljebb tehát ― a jó szándék bizonyítása végett ― olyan tartalmak szankcionálása jöhet szóba, amelyek pornográf jellegűek, illetve valamely népcsoport ellen uszítanak. Alapvetően azonban az számít, vajon ugyanezen paragrafusok segítségével lehetőség lenne-e politikai cenzúra gyakorlására is. Ha ez így van, és egyúttal az is igaz, hogy Magyar­ország csupán Németország, Franciaország és más EU-országok médiatörvényét másolta le, akkor ezeket is meg kell majd vizsgálni cenzúraállóság szempontjából. Tavaly minálunk már vita folyt erről. Ha Magyarország most új lendületet ad e vitának, akkor Orbán még szolgálatot is tett volna a sajtószabadságnak ― írta a konzervatív német újság kommentátora.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2011-01-08: Belföld - Farcádi Botond:

Belföldi hírek

Jöhet a hitelrészlet
A Nemzetközi Valutaalap igazgatótanácsa tegnapi ülésén jóváhagyta a következő, mintegy 900 millió eurós hitelrészlet folyósítását Romániának. Ezt Mihai Tănăsescu, a nemzetközi pénzintézet romániai képviselője jelentette be. A készenléti megállapodás értelmében a részletet eredetileg decemberben kellett volna utalnia a Valutaalapnak, a pénzintézet azonban elhalasztotta a döntést, mert nem fogadták el időben a jövő évi költségvetést, a nyugdíjtörvényt és a közalkalmazottak bérezéséről szóló jogszabályt.
2011-01-08: Közélet - Iochom István:

Idei tárlatok Kézdivásárhelyen

Az idei év során a Céh­történeti Múzeum és a Múze­umbarátok Egyesülete az Incze László kiállítási teremben kilenc tárlatot szervez — tudtuk meg Dimény Attila intézményvezetőtől. Az első tárlat január 15-én 12 órakor nyílik: Vargha Mihály sepsiszentgyörgyi szob­rász könyvbemutatóval egybekötött egyéni kiállítására várják a közönséget.