Koszovó függetlenségét sürgetik
Koszovó függetlenségének elismerését sürgeti tegnapi számában a liberális The New York Times, amely szerint a dél-szerbiai tartomány státusáról szóló döntés további halogatása olyan sértődéseket táplálna, amelyek az 1990-es évekbeli felforduláshoz és vérontáshoz vezettek.
,,Nyolc évvel azután, hogy a NATO háborút indított a koszovói etnikai tisztogatás megállítására, eljött az idő, hogy a nemzetközi közösség elismerje a tartomány Szerbiával szembeni függetlenségét" — írta a lap, amely figyelmeztet: veszélyes és nem működőképes az az alternatíva, amelyre Moszkva és Belgrád már utalást tett: Koszovó felosztása a szerbek és az albánok között. Ez csak felbátorítaná a szerb nacionalistákat, és növelné az albánok haragját, pedig mindkét érzelmet féken kellene tartani.
Izrael ellen tüntettek
,,Egész Palesztina felszabadításáig" tartó harcot ígért az iráni államfő al-Kudsz (Jeruzsálem) napja alkalmából tartott beszédében tegnap, miközben milliók tüntettek Izrael ellen Irán nagyvárosaiban. Halál Izraelre, halál Amerikára!, Palesztina szabad lesz a harcnak és a hitnek köszönhetően, vagy éppen Az iszlám a győztes! feliratokat emeltek magasba a teheráni egyetem előtt összegyűlt tüntetők százezrei, akik közül többen amerikai és izraeli zászlókat égettek. A demonstráción Mahmúd Ahmadinezsád iráni államfő kijelentette, hogy ,,Izrael létrehozása, tartós létezése és nyugati támogatása sérti az emberi méltóságot".
Közelednek
Törökország és Franciaország normalizálni akarja kapcsolatait, amelyeket a Törökország európai uniós csatlakozása és az örmény népirtás körüli viták hűtöttek le. Bernard Kouchner francia és Ali Babacan török külügyminiszter a tegnap tartott közös sajtótájékoztatón egybehangzóan kijelentette, hogy mindkét ország a kapcsolatok javítására törekszik mind gazdasági és katonai téren, mind a civil szférában. Kouchner tegnap érkezett hivatalos látogatásra Törökországba, ahol Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök és Abdullah Gül államfő is fogadja.
Nem masírozhatnak
Nem fognak az egykori prágai zsidó negyedben masírozni a cseh újnácik: november 10-ére tervezett és korábban engedélyezett felvonulásukat a prágai városi tanács tegnap betiltotta. A tervezett tüntetés alkalmas a nemzeti és a vallási ellentétek felkeltésére, s a rendezők által hivatalosan bejelentett cél — az iraki beavatkozás elleni tiltakozás — nem hiteles — közölte a városi tanács, amely ezzel felülbírálta a korábbi, alsóbb szintű hatósági döntést.
Pakisztáni megbékélés
Pervez Musarraf pakisztáni elnök tegnap aláírta a megbékélésről szóló rendeletét, amely megnyitja az utat a hatalom megosztásának a lehetősége előtt. A rendelet ejti a korrupciós visszaélések vádját Benazir Bhutto volt kormányfő ellen, valamint amnesztiában részesít több politikust, akit különféle bűncselekményekkel vádoltak meg 1988—1999 között. Bhutto két alkalommal (1988—1990 és 1993—1996 között) töltötte be a miniszterelnöki tisztséget. A tervek szerint október 18-án tér haza, hogy híveivel felkészüljön a január közepére tervezett parlamenti választásra. Pártja, a Pakisztáni Néppárt a legerősebb ellenzéki erő. Az országban ma elnökválasztást tartanak, amely várhatóan Musarraf győzelmét hozza majd.