Párizs ,,öreg hölgye” kiállta a próbát

2011. január 18., kedd, Magazin

Kiállta a modern szimulációs eljárások próbáját Párizs világhírű ,,öreg hölgye", az Eiffel-torony, amelyet építése idején — az 1880-as években — mind­össze húsz esztendőre terveztek. Volt, aki azt mondta az 1889-es világkiállításra épült vastoronyról, hogy talán húsz évig sem bírja. Egy matematikapro­fesszor annak idején azt jósolta, hogy az építmény össze fog omlani, ha már a kétharmada elkészül.

Gustave Eiffel tornya azonban nemcsak hogy átvészelte a történelem viharait, hanem újabb szimulációs elemzések szerint is kikezdhetetlen. A Techni­cal Centre for Mechanical Industries (CETIM) szakemberei kiterjedt komputeres modellezéssel vizsgálták meg a 18 000 darabból összeállított tornyot, a világ legnagyobb vasépítményét. A tornyot hurrikán erejű szél, korbácsoló eső, rendkívüli meleg, hideg és kövér hótakaró ,,támadta" a szimulációs rendszerben, mindez azonban hiába, az ,,öreg hölgy" egy alkalommal sem hajlott meg. ,,A legkeményebb tesztnek vetettük alá, és arra jutottunk, hogy a torony kifogástalan állapotban van — mondta az építmény szerkezeti biztonságáért felelős SETE nevű társaság felelőse. — Még a súlyát is megkétszereztük, hogy lássuk, mi történik. A torony ugyan megmozdult, de nem omlott le."
Az Eiffel-toronyra idén kisebb szépészeti beavatkozás vár, fennállása óta 19. alkalommal festik le. Jövőre az első szint szerkezete esik át alapos felülvizsgálaton.
A világhírű torony 8500 tonnát nyom, ehhez az idők folyamán további 3000 tonna járult többek között a liftek, az éttermek és a televíziós antenna révén. A számítógépes szimuláció bevett szokássá vált az olyan modern épületek tervezésekor, mint a Kuala Lumpur-i Pet­ronas-torony vagy éppen a dubaji Burdzs Kalifa-torony. A technikát hidak építésénél is alkalmazzák. Az Eiffel-torony vizsgálata azonban nem kis kihívás volt a szakemberek számára, például azért, mert az építéskor használt vas és szegecsek másként viselkednek, mint a manapság használt anyagok.
A felmérés során arra is fény derült, hogy a torony az utóbbi 120 évben 13 centimétert zsugorodott: kissé összement saját súlya alatt. Mindent figyelembe véve — és a jövőben várható éghajlati jelenségek ellenére — a torony még két-három évszázadig a helyén marad — adtak megnyugtató véleményt a szakemberek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 188
szavazógép
2011-01-18: Magazin - Iochom István:

Távcsövek, látcsövek és pénzek

Szombat délelőtt a kézdivásárhelyi Gyűjtemények Házában a brassói Marin Crişu távcsöveket, látcsöveket, valamint román fém- és papírpénzeket, az átmeneti lejt bemutató kiállítása nyílt meg. Az érdekesnek ígérkező kiállítás megnyitóján nagyon kevesen vettek részt, mivel ezzel egy időben a céhtörténeti múzeumban is megnyitót tartottak.
2011-01-18: Magazin - :

2005 és 2010 a legmelegebb ­esztendő

Az éghajlati adatok amerikai központjának (NCDC) közleménye szerint 2005-tel együtt 2010 tartja az eddigi globális hőmérsékleti rekordot. Az amerikai meteorológusok szerint a tavalyi átlaghőmérséklet 0,62 Celsius-fokkal volt magasabb a sokévi átlagnál.