A rendőrség kezdeményezte a diszkótragédia miatt őrizetbe vett öt ember előzetes letartóztatását; a hatósági ellenőrzés fontosságára figyelmeztetett Szabó Máté ombudsman; több önkormányzat közös felterjesztésben kezdeményezi a szórakozóhelyek működési engedélyének kiadását szabályozó kormányrendelet szigorítását; gyertyagyújtással emlékeztek az áldozatokra a fővárosi Móricz Zsigmond Gimnáziumban.
A Nyugati téri West Balkán szórakozóhelyen szombat éjszaka a diszkóból kiáramló tömegben három fiatal lány vesztette életét. Halálukat a budapesti rendőrfőkapitány ismertetése szerint fulladás okozta. A Budapesti Rendőr-főkapitányság kezdeményezte a diszkótragédiával összefüggésben őrizetbe vett öt ember előzetes letartóztatását. Ellenük több ember halálát okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűntette miatt indult eljárás. A diszkótragédia vasárnapi gyertyás megemlékezéséről előállított tizenöt emberből tizenegy ellen indult szabálysértési eljárás garázdaság miatt, mert kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartásukkal másokban megbotránkozást keltettek.
Orbán Viktor miniszterelnök a maga és kormánya nevében részvétét fejezi ki a családoknak a három fiatal szombat éjszakai budapesti tragédiája miatt — közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője. A kormányfő arra utasította a belügyminisztert, tegyen intézkedéseket annak érdekében, hogy ilyen tragédiák a jövőben ne fordulhassanak elő, és az ehhez szükséges lépésekről folyamatos tájékoztatást kér Pintér Sándortól. Több önkormányzat a hét végi diszkótragédia nyomán közös előterjesztésben kezdeményezi a szórakozóhelyek működési engedélyének kiadását szabályozó kormányrendelet szigorítását. Hassay Zsófia, a VI. kerület polgármestere elmondta: a felterjesztésben az is szerepel, hogy a rendőrségnek legyen intézkedési joga az adott helyiség bezárására. Fontosnak nevezte, hogy ne lehessen utólag beszerezni a szakhatósági engedélyeket, és így szervezni rendezvényeket. Tarlós István, Budapest főpolgármestere azt kéri Pintér Sándor belügyminisztertől, hogy tekintsék át a szórakozóhelyek engedélyezésére, valamint ellenőrzésére vonatkozó kormányrendeleteket, és kezdeményezze a hiányos, elavult jogszabályok mielőbbi módosítását. A főváros kezdeményezi, hogy a rendőrség hozzon létre egy honlapot, amelyen a szórakozóhelyekre járó fiatalok és szüleik ellenőrizni tudják, megfelel-e a vendéglátóhely a biztonsági követelményeknek. E honlapon célszerű feltüntetni a ,,nem javasolt" szórakozóhelyek listáját. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete azt kéri a kormánytól, tekintse át és szigorítsa meg a jogszabályok szórakozóhelyekre, gyermekekre és fiatalkorúakra vonatkozó részeit, illetve vizsgálja felül az ország drogstratégiáját (az egyik áldozat vérében amfetaminszármazékot találtak). A hatósági ellenőrzés fontosságára figyelmeztetett Szabó Máté ombudsman. Közleményében a valódi megoldások sürgető szükségességére hívta fel a jogalkotók és jogalkalmazók figyelmét. Álláspontja szerint az alkalmi razziák, büntetések nem elegendőek: az önkormányzatok összehangolt engedélyezési és ellenőrzési tevékenysége alapvető feltétele a tragédiák elkerülésének.
Az áldozatokra tegnap reggel gyertyagyújtással emlékeztek a fővárosi Móricz Zsigmond Gimnáziumban. Az iskola diákjai sötét ruhában az épület előtt, valamint az aulában, a nyilvánosság kizárásával emlékeztek meg két 17 éves társukról, akik életüket vesztették a szombat éjszakai tragédiában. A harmadik áldozat egy 24 éves gyömrői nő volt.
Elkészült az orvosszakértői vélemény tegnap a hét végi budapesti diszkótragédia ügyében; ebben megállapították, hogy pontosan mi okozta a három lány halálát, de a jelentés részleteit a rendőrség egyelőre nem hozza nyilvánosságra. A halál oka nem hozható összefüggésbe késeléssel vagy szúrt sebbel — közölték.