Piramisok régen és ma

2011. január 21., péntek, Nyílttér

Számos ókori nép elhalálozandó vezetői számára, természetesen azok parancsára, óriási méretű építményeket hozott lét­re, hogy nevük és tetteik örökre fennmaradjanak ezen a világon. A sírkamrákat ellátták mindennel ahhoz, hogy a jobblétre szen­derültek a túlvilágon is rangjukhoz-méltóságukhoz illő körülmények között folytathassák e világi tevékenységüket, illetve élvezhessék megérdemelt pihenésüket. Lassanként a túlvilágra átnyúló vezetési kény­szer eltűnt, de a megalo­mániás építkezési láz megmaradt. Nap­jainkra az építkezés indoklása és a felhasznált anyagok is megváltoztak.

Vezetőink ma már állítólag a mi javunkra/hasznunkra építenek piramisokat. Teszik ezt még akkor is, ha belehalunk, hiszen az istenadta nép nem tudja, hogy számára mi a jó: ha nincs piramis, akkor nincsen csúcs, amelyen a vezető és ,,munkatársai" állhatnának. Balkániában elképzelhetetlen, hogy ne legyen uralkodó, akire fel kell nézni — semmi esetre sem szembe. Ural­ko­dóink és vezetőink közben megfeledkeztek arról (esetleg nem is tudták), hogy — legalább­is az ókori egyiptomiaknál — nem rab­szolgák, hanem szabad, jól ellátott és megfizetett emberek dolgoztak a piramisoknál, palotáknál, templomoknál, de egyéb köz­hasznú építkezésnél is. Eze­ket az embereket nem azzal áltatták, hogy ha jól megépítik a piramist, akkor majd jól honorálják munkájukat, de közben kötelező szenvedni, hanem jó terveket készítettek, jó szervezéssel, jó anya­gokból dolgoztattak, és azonnal, jól meg is fizették a jó munkát. Ezek a vezetők — a maiakkal ellentétben — tudták értékelni a munkát, a tudást, a hozzáállást, mindazt, ami nélkül nem lehet maradandót alkotni, egyáltalán értéket teremteni. Azt, hogy a rossz vezetők mivel fizettek hozzá nem értésükért, az olvasó képzeletére bízom. Talán jó lenne mindezt megszívlelniük, mielőtt túl késő lenne számukra. Ma kevesebb követ használnak, mert drága — jövedelmezőbb ellopni, mert jó áron eladható az autópályákhoz és az anyós, após, testvér vagy lefizetett ismerős számára közpénzből finanszírozott magánpalotákhoz. A mai piramisok nem kősziklára, hanem hazugságra épülnek, hiszen elfajzott világunkban ez a legstabilabb alapozás. Anyaguk sem a nemes kő és márvány, hanem az érdekek szerinti, képlékeny politika, a végtelen becstelenség, a megalázások tömkelege, az élősködés, a basáskodás minden szin­ten, az erkölcsi és anyagi korrupció, a ,,demokratikus" zsarnokság. A kötőanyag az érdekek összefonódása és a zsarolás. Az improvizációnak kiemelt szerep jut, hiszen a tudatlanság és a hozzá nem értés vált alapértékké. A felelősség elkerülése garantált, mert ők hoznak törvényeket önnön érdekeik szolgálatában, végső menedékként meg ott a mentelmi jog, melyet körömszakadtáig védenek. A munkát annak minden alakjában, a munkást, a tudást a végsőkig leértékelték. Így, ha összedől a piramis, legfeljebb az értéktelen embert — nyugdíjast, munkanélkülit, orvost, köztisztviselőt, tanárt stb. — temeti maga alá, aki amúgy is vétkes, mert egyáltalán létezik, és ebben az országban él.
Azt kell mondanom, hogy meg­érdemeljük sorsunkat. Ké­nyel­me­sebb volt mindig, történelmi kortól függetlenül, elhinni a legnagyobb hazugságokat, elfogadni a túlélést az élet helyett, mint elgondolkodni, levonni a ta­nulságokat, és a megfelelő pillanatban cselekedni. Nem egyszer odáig süllyed­tünk, hogy a mégis tenni akarókat az éppen aktuális rendszer elvárásai szerint felforgatóknak, árulóknak kiáltottuk ki, elfogadtuk a ,,vesszen a gazosa" jelszót. A legutolsó példa 1989 tele és a következő korszak, amikor tovább istenítettük a letűnt korszak második vonalbeli aktivistáit és vezetőit, ismét és ismét a nyakunkba ültettük őket, figyelmen kívül hagyva azt az egyszerű igazságot, mely szerint kutyából nem lesz szalonna... Ily módon vált értékké a hozzá nem értés, a hazugság és tudatlanság — hiszen az értékmérés érdekeket szolgál — és szégyen a munka meg a becsületesség.

Ferencz László, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2011-01-21: Közélet - :

Az utca hangja

KOVÁCS GYULA, Sepsiszentgyörgy. Markó Béla nem kér magyar állampolgárságot, nem tartja időszerűnek. Talán jobbnak tűnik neki a meglévő bukaresti bársonyszék, mint egy eszmei közösséghez, a nemzethez való tartozás, hiszen ez utóbbi nem jár anyagi előnyökkel. Valószínűleg az is az oka Markó kijelentésének, hogy nem szája íze szerint való a Fidesz—KDNP kezdeményezése az állampolgársággal kapcsolatban, hiszen az RMDSZ már sokszor adta tanújelét, hogy a balliberális oldalhoz húz...
2011-01-21: Nyílttér - :

Ezt érdemlik a pedagógusok?

Amióta megjelent Romániában és megyénkben is a tanügyi dolgozók, pedagógusok radikálisabb tiltakozási formája, a sztrájk, nagyon szomorú vagyok. Nagyon is együttérzek az emberformálás-nevelés intézményeinek mindenkor megbecsült oskolamestereivel, a nemzet napszámosaival, és sajnálom, hogy csak ennyire és ide jutottak!