Ezt érdemlik a pedagógusok?

2011. január 21., péntek, Nyílttér

Amióta megjelent Romániában és megyénkben is a tanügyi dolgozók, pedagógusok radikálisabb tiltakozási formája, a sztrájk, nagyon szomorú vagyok. Nagyon is együttérzek az emberformálás-nevelés intézményeinek mindenkor megbecsült oskolamestereivel, a nemzet napszámosaival, és sajnálom, hogy csak ennyire és ide jutottak!

Tekin­télyét veszíti ezáltal elemi, közép- és főiskola, egyetem. És veszített, veszít a tanítói-tanári státus, az ország oktatási rendszerének hírneve. Mert az elmúlt két évtized vezető pártjai, az általuk irányított szaktárca dilettáns irányítói nem értették, vagy talán nem is akarták megérteni, hogy az iskola, az egyetem nem gyár, ahol a szalagsorról tömegesen fordulnak le az automaták által ellenőrzött alkatrészek milliói. A nálunk minden szempontból fejlettebb országok hozzáértő, művelt és munkaszerető polgárokat nevelő rendszere hatékony, és jövedelmező is lehet, mert az ott képzett szakmunkások, mérnökök, orvosok, tanárok, tudományos kutatók sokszorosan visszatérítik államuknak a tanügybe fektetett pénzt. A jóléti állam értékeli, megbecsüli, és meg is fizeti tanítóját, tanárát, mert sok évszázad tapasztalata, hogy a legnehezebb, idegrendszer-koptató, életrövidítő munka az oktatás, nevelés, emberformálás.
Lélekben magam is szolidaritást vállalok mindenfajta iskola tanári, nevelői közösségével ebben a tébolydához hasonló román oktatási rendszerben. Talán mert nagyapám a csíksomlyói, atyám a székelykeresztúri tanítóképzőt végezte, és eleim közül tizennégy tanítót, tanárt, egyetemen előadó doktort és docenst számoltam össze. Vajon ők mit is mondanának mai kollégáik helyzetéről? Ők más időben, más elvárások és körülmények között okították-nevelték az erdélyi, székelyföldi gyermekeket a nemzet és a nép szolgála­tára-javára. Nagyapám az Osztrák—Magyar Monarchia és a román impérium idején 50 év alatt generációk egész sorát indította útjára — a világháború alatt már nyugdíjasként tért vissza katonának be­hívott társai feladatát átvállalni, s azután még 15 éven át dolgozott, tanítványait becsületre, vallásosságra, haza- és törvénytiszteletre oktatva. Érdemei elismeréséül ritka szép kitüntetést, pápai aranyérmet kapott XI. Piustól, Benemerenti, vagyis jól megérdemelt felirattal.
Ma már természetesen minden másképp van...

Ferenczy Tibor, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2011-01-21: Nyílttér - :

Piramisok régen és ma

Számos ókori nép elhalálozandó vezetői számára, természetesen azok parancsára, óriási méretű építményeket hozott lét­re, hogy nevük és tetteik örökre fennmaradjanak ezen a világon. A sírkamrákat ellátták mindennel ahhoz, hogy a jobblétre szen­derültek a túlvilágon is rangjukhoz-méltóságukhoz illő körülmények között folytathassák e világi tevékenységüket, illetve élvezhessék megérdemelt pihenésüket. Lassanként a túlvilágra átnyúló vezetési kény­szer eltűnt, de a megalo­mániás építkezési láz megmaradt. Nap­jainkra az építkezés indoklása és a felhasznált anyagok is megváltoztak.
2011-01-21: Nyílttér - :

A zsírosbödön hatalma

Sokat gondolkodtam, megírjam-e véleményemet a decemberben Ma­rosvásárhelyen lezajlott SZKT-ülésről, ahol Markó Béla szövetségi elnök bejelentette, hogy a február végére időzített kongresszuson nem pályázik az RMDSZ elnökségére. Nem tudtam eldönteni, mi lehetett az oka e hirtelen döntésnek, és bár örvendtem neki, kerestem a magyarázatot. Íme, mire jutottam.