A zsírosbödön hatalma

2011. január 21., péntek, Nyílttér

Sokat gondolkodtam, megírjam-e véleményemet a decemberben Ma­rosvásárhelyen lezajlott SZKT-ülésről, ahol Markó Béla szövetségi elnök bejelentette, hogy a február végére időzített kongresszuson nem pályázik az RMDSZ elnökségére. Nem tudtam eldönteni, mi lehetett az oka e hirtelen döntésnek, és bár örvendtem neki, kerestem a magyarázatot. Íme, mire jutottam.

Az RMDSZ-nek a legutóbbi Boc-kormányban való részvétele miatt semmi esélye elérni az ötszázalékos parlamenti bejutási küszöböt, bárki lesz az elnöke. Ki fognak esni, mint legutóbb a Nagyrománia Párt. Markó húszévi politizálás után ,,öreg" rókaszimattal érzi, hogy az RMDSZ uralma, hatalma a végét járja — miért lenne ő az, aki e kudarcot elviseli? Előrelátó politikusként átengedi másnak azt, ami be fog következni, ő pedig marad továbbra is a zsírosbödön közelében. Hiszen ő vitte be a kormányba a szövetséget, és az ő elnöksége alatt jutottak mások is a zsírhoz. 2010-ben annyiszor elhangzott már (a fontosabb kormányhatározatok előtt tévében, rádióban, újságban), hogy a türelem végső szakaszába jutottunk, ha a kormányban nem hallgatják meg az RMDSZ javaslatait, felbontják a koalíciós egyezséget, és ki fognak lépni — aztán mégis maradtak. Hosszú lenne felsorolni a megszorító törvényeket és kormányrendeleteket, csak a legutóbbit, az ezer lej alatti nyugdíjak megadóztatását említem. Ez egészségbiztosítás címen történik, de mindegy, hiszen ugyancsak a mi pénztárcánkat könnyíti...
Markó visszavonulásának másik oka lehet, hogy a román pártok élén már mindenütt megtörtént a váltás, komoly verseny után került ki az új vezető, csak nálunk van régóta egy jelölt, egy győztes. Egyszóval, ideje lenne a változásnak.
Harmadik okként a Tőkés László által kezdeményezett új párt megalakulását látom, mellyel a leköszönő RMDSZ-elnök eleve röviden elutasította az együttműködést (,,nincs rá lehetőség"), megfeledkezve arról, hogy kinek a jóvoltából lehetett sikeres az RMDSZ az európai parlamenti választásokon. Ha ez az új párt bekerülne a parlamentbe, az valóban az RMDSZ legnagyobb kudarca lenne.
Ami a február végi kongresszust illeti, az elnöki tisztségre pályázó három jelölt bemutatta elgondolásait, terveit, és készülnek a megmérettetésre. Egyikük (neveket nem sorolok, hisz mindannyian ismerjük) autonómiával rukkolt elő (ezt kaptuk minden választás előtt a jelenlegi elnöktől is), a másik, aki Markó Béla jelöltje, az elavult doktrína továbbvivője, a harmadik háromszéki, de őt még a vályú közelébe sem engedik. Igazuk van azoknak, akik szerint az RMDSZ-ben a háttérből meg akarják akadályozni, hogy egyenlő feltételek mellett mérettessenek meg a pályázók, hiszen az egész szövetségi gépezet kizárólag Kelemen mellett kampányol. Tehát a kongresszus lefolyása így nézne ki: Markó Béla búcsúbe­számolója a 18. évi elnöksége alatt elért sikerekről, eredményekről (hiányosságok nélkül), véget nem érő, hatalmas, taps és a brancsbeli küldöttek könnyhullatása, majd Kelemen Hunor megválasztása. Taps, és jöhet a következő kong­resszus.
A legjobban mégis az bánt, hogy a még RMDSZ-elnök Markó is inkább a zsírosbödönt választja, mint a magyar állampolgárságot. Jó útravaló a fiatal nemzedékeknek!

Lőrincz Béla, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 2
szavazógép
2011-01-21: Nyílttér - :

Ezt érdemlik a pedagógusok?

Amióta megjelent Romániában és megyénkben is a tanügyi dolgozók, pedagógusok radikálisabb tiltakozási formája, a sztrájk, nagyon szomorú vagyok. Nagyon is együttérzek az emberformálás-nevelés intézményeinek mindenkor megbecsült oskolamestereivel, a nemzet napszámosaival, és sajnálom, hogy csak ennyire és ide jutottak!
2011-01-21: Riport - Bokor Gábor:

Télen sem pihennek a gazdák

Tél van, legalábbis a naptár szerint, de nincs hó, és ez nagy baj a gazdának, kifagy még a zsenge gyökere is az ősszel elvetett gabonának. Nem lesz, ami beleolvadjon tavasszal a földbe, szegényes lehet a talaj víztartalma. A rágcsálók viszont élvezik a gyenge telet, könnyen átvészelik, nem tizedeli őket a hideg, számíthatunk rá, tavasztól rohamosan szaporodnak. Most lenne a trágyázási időszak, de a szekérrel nem lehet rámenni a ragadós földekre. Hó kéne a trágyának is, olvadáskor az vinné be a talajba. Mindez azonban nem a gazdától függ, a Fennvaló így adja, így fogadják el. De mivel is foglalatoskodnak ilyenkor, télvíz idején a gazdák? Erre a kérdésre kerestük a választ.