Fiatalító kúra

2011. január 21., péntek, Máról holnapra

Várhatóan még ma a miniszterelnök elé kerül a munkatörvénykönyv módosításait tartalmazó javaslatállomány. A néhány napig világhálós közszemlére bocsátott tervezet élénk vitát váltott ki, és — mondhatni természetesen — alig akadt két olyan fél, amely nagyjából egyetértett volna a tervezett módosításokkal.

Itt és most reménytelen vállalkozás lenne bemutatni akár a legvitatottabb kérdéseket, vagy a legnagyobb horderejűnek tartott változtatásokat is. Az a javaslat azonban, amely például lehetővé tenné, hogy a munkaadó indoklás nélkül bocsássa el beosztottját, természetesen kiverte a biztosítékot munkavállalói részen. Az érdekképviseleti oldal a törvényes útról való letérésről beszél, és azt hangoztatja, hogy egy húszéves folyamat során a nemzetközi szervezetek által felügyelt és az európai normákhoz igazított munkatörvénykönyvet készülnek lábbal tiporni. Meg hogy szó sincs arányos közteherviselésről, újra a bérből-fizetésből élőkkel akarják finanszírozni a válság körülményei között is túlköltekező államháztartást.
Egy sereg állítás és aggodalom, amelyen első látásra nem nagyon mutatkozik kifogásolnivaló. Csakhogy ezek az ellenvetések egyelőre megragadnak az önmagáért való, destruktív tagadás szebb napokat megélt filozófiai elvénél, miközben egyre világosabbá válik, hogy jó néhány, korábban sarokkő-tézisként elkönyvelt szempontot átírt az elmúlt két esztendő sodrása. A jól képzett munkaerő hiánya miatt például nem kell félni attól, hogy a munkaadók ok nélkül kirúgnak valakit: ellenkezőleg, a jó alkalmazottat minden áron megtartanák. Romániában tabutémának számít a dolgozók túlzott védelme, illetve annak szociális és gazdasági következményei. Márpedig a munkaerőpiac elhagyásának korlátai a munkaerőpiacra való belépést is korlátozzák. Ha megakadályozzák a munkaadót, hogy megszabaduljon a fölöslegessé vált beosztottaktól, sokkal nehezebben alkalmaz új embereket, és használ ki egy kedvező piaci konjunktúrát. Sokat beszélnek a minimálbérről, fogyasztói kosárról, de senki nem figyel arra, hogyan lehet a munka termelékenységét növelni a fizetések értékének fenntarthatósága, közeljövőbeli emelése érdekében.
Egyelőre aligha megjósolható, hogy milyen, véglegesnek szánt formában kerül majd a döntéshozók elé az új munkatörvénykönyv tervezete. Egy biztos: fájni fog. Valahogy úgy, mint az öregedési folyamat, amelynek során korábban észrevehetetlen folyamatok is egyre nehezebben válnak elviselhetővé. Jó hír, hogy van lehetőség a visszafiatalodásra. De csakis áldozatok árán.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 15
szavazógép
2011-01-21: Közélet - Farkas Réka:

Barót hátrányban

Ismét Barót kapta a legkevesebb pénzt a megyei tanács visszaosztásából, az RMDSZ-es vezetés saját embereit finanszírozza, így tartalékolnak a jövő évi kampányokra — véli Nagy István, Barót polgármestere. Az erdővidéki városvezető ezt nem tartja becsületesnek, véleménye szerint Tamás Sándoréknak is be kellene látniuk, hogy itt nem Nagy Istvánról van szó, hanem több település, egy egész térség fejlődését akadályozzák.
2011-01-21: Közélet - :

Őszre új tankönyvet ígér Markó

Fel kell gyorsítani az új oktatási törvény rendelkezéseinek életbe léptetését, és új módszertant kell kidolgozni a román nyelv tanítására a magyar anyanyelvű diákok számára — jelentette ki Markó Béla miniszterelnök-helyettes a magyar tanfelügyelőkkel folytatott találkozón tegnap.