Silviu Ioachim, Sepsikőröspatak polgármestere azzal kereste meg lapunkat, hogy a megyei költségvetés többszöri kiegészítése után visszajelzéssel tartozik az általa vezetett és zömében magyarok lakta sepsikőröspataki és kálnoki választóknak.
Kőröspataki sáros úton Albert Levente felvétele
— Sártenger a műútról leágazó régi betonborítású út — mondta —, ez a legnagyobb baj, némely szakaszai nagyon nehezen járhatóak. A Baróti-hegységen áthajló megyei út tíz kilométernyi kezdeti része érinti a községközpontot: a település belterületét és a nyugati végében épülő üdülőnegyedet. Nos, abból a kormánypénzből, amiből a megye részesült, többszöri kérelem és sürgetés után sem juttatott egyetlen lejt sem ennek a községnek a megyei tanács. Ezt megmagyarázni túl nehéz a számos kocsitulajdonosnak (246 személygépkocsi-, 37 traktor- és közel 30 motorkerékpár-tulajdonos fizeti járműve után az adót!), aki nap mint nap károkat szenved ezen az útszakaszon. Nem hiszik el nekem, bár tudják, hogy az általam vezetett község jól dokumentált fejlesztési stratégiával rendelkezik, és hogy az a megyevezetés, amellyel egy kormánykoalícióban vagyunk, ugyanis én vagyok a megye egyetlen demokrata-liberális színekben megválasztott polgármestere, egy lejjel sem segített e bekötőút feljavításában. Érthető, hogy többre semmiképpen sem vártunk, de akkora összegre, amennyit a többi, hasonló helyzetű község kapott, a méltányosság elve alapján számítottak választóim. Ez a jelenlegi legnagyobb közös gondunk a területfejlesztés tekintetében.
A polgármester elmondta, hogy községfejlesztésre összesen tizennégy tervezetet készítettek, többek között a községközpont ivóvízhálózatának rendbetételére (a kálnoki részt 2009-ben már megépítették), az ehhez tartozó teljes csatornahálózatra és a derítőállomásra, a már említett utak korszerűsítésére, egy hídra és egy új útszakaszra, amely a patakon át összekötné a főúttal az üdülő- és pihenőövezetet, valamint a Túlsó-ág nevű új kőröspataki lakótelepet. Elkészült egy összetett pályázat a roma lakónegyed közművesítésére és 53 szociális lakásra a hátrányos helyzetű, népes cigányság számára. Benyújtották már a két település kultúrházainak felújítását szolgáló tervezetet, a kőröspataki Kálnoky Ludmilla központi műemlék iskola már megkezdett bővítését, felújítását célzó pályázatokat. Dokumentációval rendelkezik az önkormányzat a községközponti óvoda épületének főjavítására, a központi park kialakítására, a kálnoki Bedő Albert-emlékház megépítésére, erre ígéretet is kapott a megyei tanács elnökétől.
— A nagyobb baj az — folytatta a polgármester —, hogy tekintélyes adósság gyűlt fel azokkal a kivitelező cégekkel szemben, amelyek már megkezdtek itt-ott egy-egy munkálatot: így az emlékház alapjainak beöntését sem tudtuk kifizetni, árvízkor az egyik bodoki céggel végeztetett sürgős mentési munkálatok árát sem, pedig úgy olvastam, hogy a megmaradt összegeket visszavette az állam. Az útjavításra szánt pénzt, valószínű, politikai döntések alapján mérlegelték, de szerintem ez, ahogyan községünkhöz viszonyulnak, a magyar nemzetiségű ikerfalu óhajának-igényének megtagadását jelenti.